Sbírka zimního ošacení a obutí s názvem Daruj a zahřej skončila. Dobročinné aktivity na pomoc mosteckým bezdomovcům se zúčastnilo 70 obyvatel. Zapojili se i zaměstnanci radnice a městské policie či rodiče dětí ze soukromé školky Čtyřlístek. Své oblečení a boty věnovali také primátor Jan Paparega a jeho náměstci.

Organizátoři předali dary lidem bez domova v parku u městské sportovní haly, kde jim rozdávali i teplý čaj a guláš. „Akce byla velmi přínosná. Spolupráce je velmi potřeba a nevidí se ve všech městech,“ upozornil ředitel charitativní společnosti K srdci klíč Karel Komárek.

Asistenti prevence kriminality městské policie, kteří sbírku iniciovali, připravili z darů vánoční balíčky. Dali do nich spodní prádlo, ponožky, triko, termoprádlo, dvoje kalhoty, bundu, čepici, šálu a rukavice.

To vše přinášeli Mostečané během prosince do informačního centra městské policie v Pasáži U Lva nebo do azylového domu pro muže. „Další teplé oblečení si pak přímo v parku převzalo přibližně 20 lidí. Zbylé oděvy ze sbírky budou k dispozici v sociálním šatníku azylového domu K srdci klíč,“ informoval mluvčí mosteckých strážníků Vlastimil Litto.

V zimě jde na ulici o život

Sbírku i práci neziskovek, které se starají o muže a ženy v nouzi, ocenil i ředitel městské policie Jaroslav Hrvol. „Dokázaly spoustu lidí odrazit ode dna,“ sdělil. Nedávno například asistenti a zaměstnanci azylového domu zachránili jednomu muži z ulice život. Kvůli omrzlinám a dalším zdravotním potížím nemohl chodit, do azylu ho přitáhli na poslední chvíli. Podle sociálních pracovníků by venku zemřel. „Tento člověk nebyl pod vlivem alkoholu. I u lékaře jsme se setkali namísto vynášení rychlých soudů s pochopením, vlídností a podporou. To je velký posun,“ konstatovala vedoucí azylového domu Lucie Průšová. Zachráněný muž už začal díky péči chodit.

Sbírka pro bezdomovce skončila v době, kdy se městská policie připravuje na rozšíření dozoru v ulicích. Na problematických sídlištích začne strážníkům od ledna pomáhat 19 asistentů prevence kriminality. Radnice v rámci zvýšení bezpečnosti zároveň zakázala výplatu doplatku na bydlení v šesti sociálně vyloučených lokalitách. Toto nové opatření, které má tlumit migraci rodin na dávkách, však podle některých odborníků situaci naopak zhorší.