Vybrané peníze pomohou hned dvakrát. Větší část, 5673 korun, poslouží k zakoupení mobilní odsávačky slin a tělních tekutin pro šestiletou Ninušku, která trpí nejtěžší formou lissencefalie, genetického onemocnění mozkové tkáně. Zbývající část vybrané sumy, 4000 korun, věnovali florbalisté mosteckému dětskému domovu. „Uspořádáme dětem oslavu konce školního roku,“ sdělil za organizátory z Rotaract clubu Most Petr Machovec.

Klub pro lidi od 18 do 30 let, který má nyní desítku aktivních členů, vznikl koncem roku 2016 a loni založil dvě sezonní dobročinné tradice - zimní prodej svařeného vína na Vánočním trhu v Mostě, kdy z prvního zisku podpořil onkologické pacienty, a letní florbalový turnaj. „V těchto akcích chceme pokračovat dál a pomoci tak dalším lidem,“ řekl Machovec.

S turnajem pomohla Sportovní hala Most, která poskytla hlavní kryté hřiště. Charitu svou účastí podpořilo osm týmů - Rotaract Most, Skauti Most, Six Stones, Treveti, Město Most, Mlátičky, FBC Vipers Most a Zdrávka Most, a společnosti UniCredit Leasing a ČSOB Pojišťovna, které přispěly organizátorům na dary a ceny pro hráče.

Není to jediná společná charitativní aktivita v Mostě. Minulý týden radnice vyhlásila při oslavě v parku Střed městskou sbírku na pomoc 13leté vážně nemocné Natálce. „Této pomoci si nesmírně vážíme a děkujeme všem, kteří se na přípravě, schválení a zahájení sbírky podíleli, a všem, kteří přispějí,“ informovala Natálčina maminka Tereza. Kasička s fotografií holčičky a jejím příběhem je v přízemí radnice, kde lze vhazovat hotovost do konce června. Lidé mohou přispět i přes webové stránky projektu Patron.

Pokud maminka stihne nashromáždit peníze včas, bude moci Natálce za výhodnou cenu koupit polohovací židličku, která stojí sto tisíc korun. Pomoci mohou i firmy.

Natálce v kojeneckém věku diagnostikovali vzácné genetické onemocnění, Aicardiho syndrom. Dívenka má poškozený mozek a nervový systém, trpí epilepsií a záchvaty. V roce 2009 navíc prodělala těžkou formu „prasečí chřipky“ a po léčení zácpy u ní nastaly komplikace s plícemi, kdy ji museli udržovat v umělém spánku. Nyní má tracheostomickou kanylu a výživovou sondu a její plíce fungují na pouhých 20 až 30 procent.

„Protože je to už velká holka, je pro mě čím dál obtížnější ji nosit a hýbat s ní. Velmi by se nám hodila speciální polohovací židle,“ dodala maminka. Natálku podpořily například mostecké házenkářky.