Mosteckým vylidněným ulicím vládlo ospalé povánoční ráno, ale do jedné budovy, kde visela česká vlajka, lenivost nepronikla. „Dáme góla, dáme!“ křičely v pátek maminky v tělocvičně gymnázia. Proměnily se ve sportovní fanynky a s transparenty přišly povzbudit účastníky Vánočního charitativního turnaje ve florbalu. Pro diváky za ochrannou sítí a mantinely vznikla improvizovaná tribuna ze židlí, které se musely doplňovat.

„Návštěvnost nás potěšila, a to ještě možná přijdou další,“ řekl Deníku student Dominik Síbr, jeden z hlavních pořadatelů.

Na soutěž se vstupným 50 korun dorazilo sedm mládežnických týmů z Mostu, které se rozhodly během prázdnin podpořit černošské studenty ze střední školy Western Cape v Jihoafrické republice. Výtěžek z akce organizátoři pošlou na účet předem informované zahraniční školy, a přispějí tak na vzdělávání a sportovní výchovu svých vrstevníků, kteří ani po zrušení apartheidu nemají k výuce tak dobré podmínky jako v Mostě.

Příprava turnaje trvala přibližně měsíc. Podle florbalistů to byl šibeniční termín. Museli zajistit zázemí, vstupenky, techniku, propagaci, podporu a ceny. „Velmi mě to potěšilo,“ ocenil studentský zájem o dobročinnost učitel angličtiny Roman Sedlár. Byl to on, kdo nadšence inspiroval. V srpnu ve Western Cape učil jako dobrovolník a pomáhal tam zavádět do výuky mobilní technologie. Napsal o tom dokonce knihu, která je jako příručka pro učitele dostupná v elektronické verzi.

Mostečtí studenti chtějí v podpoře teenagerů z jihoafrické školy pokračovat a zorganizovat pro ně druhý ročník turnaje s putovním pohárem pro vítěze. „Uvítali bychom více týmů,“ uvedl Dominik Síbr.

Mostečané a lidé z okolí se spojili i při další vánoční dobročinné akci. Na speciální polohovací vozík pro ochrnutého osmiletého Davida Pidrmana z Mostu poskytli dohromady 70 tisíc korun. Shromáždila je nezisková organizace Rotaract club Most, který sdružuje mladé lidi od 18 do 30 let se zájmem o druhé. Mládež prodávala na vánočním jarmarku na 1. náměstí svařák a další dobroty a výtěžek šel do kasy na vozík, které se zajistí v lednu u domluveného dodavatele.

„My jsme optimisté, věděli jsme, že cílovou částku vybereme,“ řekl Petr Machovec z Rotaract club Most.

Peníze, které při akci utržili navíc, organizátoři pošlou na jiné veřejně prospěšné účely. Lidé mohli u stánku hlasovat, komu by zbylou tržbu předali. Jednou z variant je dětské oddělení mostecké nemocnice, které mělo největší podporu.

V pouliční dobročinnosti mohou obyvatelé Mostecka pokračovat i po Novém roce. Do ulic totiž vyjdou úředně registrovaní koledníci tradiční Tříkrálové sbírky. Farář jim požehná pokladničky 2. ledna v Mostě a 3. ledna v Litvínově. Celostátní sbírka potrvá do 14. ledna a místním pořadatelem je opět Oblastní charita Most. Většina příspěvků půjde na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším lidem v nouzi, zbytek poslouží strádajícím komunitám v oblastech přírodních katastrof a hladomoru v zahraničí.