Vztek, zoufalství, bezmoc. To teď cítí lidé z domů u polygonu, který je součástí autodromu. Od pátku žijí v rámusu a kouři. Bojí se škodlivin. A nikdo, ani úřady, jim dosud nepomohl.

„Tohle nemá obdobu. Je to naprostá ignorace nás, Mostečanů, kteří tu bydlíme," snaží se na zahradě překřičet motory Ladislav Zuber, který bydlí sto metrů od polygonu. Na rodinném pozemku se špatně dýchá. Podle Zubera závody v driftu v těsném sousedství lidských sídel ohrožují místním obyvatelům zdraví. „Už nejde jen o sluch a nervy, ale i o naše plíce," dodává starousedlík, který žije v lokalitě třicet let. Podle něj je automobilový areál od letoška rušivější než dříve.

V Mostě letos začal spor o hluk z autodromu. Část obyvatel poukázala na větší intenzitu provozu po změně vlastníka areálu. Vedení závodiště se brání. Více ZDE.

Smradlavý dým z pneumatik, ze kterého se dělá nevolno, se už druhý den valí na rodinné domy. Podle obyvatel v pátek nebylo pro kouř vidět na jedinou místní veřejnou komunikaci a vypadalo to, jako když hoří les. Silnice v mostecké ulici Hořanská cesta byla v mlze. „Vůbec jsem neviděl na cestu," řekl jeden z Mostečanů, který se jel k plotu polygonu podívat, co se tam děje.

Lidé Mosteckému deníku řekli, že v pátek po obědě volali na magistrát, ale úředník je odbyl, že už jde domů a nemá na ně čas. Městské policii už prý raději nevolají, protože jim nepomůže.

Sám se evakuoval

„Tady se nedá dýchat. Jdu do města," prohlásil v sobotu dopoledne Josef Ouroda, který opustil dům a odešel v zápachu pěšky do města, protože nemá auto.

Jedné rodině přijeli v pátek na návštěvu příbuzní s kojencem. Hostitelé jim během závodů doporučili, ať jedou s dítětem raději domů. Návštěva ale zůstala a nevychází ven. „Jsou doma zakrtkovaní," řekl Mosteckému deníku jeden z průvodců, kteří naší redakci ukazovali situaci v okolí polygonu.

Fanoušci motosportu závody hájí "Tady se pořád něco někomu nelíbí… Byla to super podívaná i pro ty, co tomu nerozumí a ani nefandí" - "Luxusní show." - "Měli by jsme být rádi, že tu vůbec něco takovýho máme, přitahuje nám to sem lidi z jiných měst a cizince, kteří tu rádi utratí svoje peníze. A aspoň je to další možnost, kam jít s kámošema, dětma a rodinou." Zdroj: facebookový profil Mosteckého deníku

"Smrad je opravdu cítit," svěřili se tři Mostečané, kteří šli kolem závodiště do lesa.

V diskuzi na cestě zaznělo, že polygon byl postaven s pomocí státní dotace, aby sloužil jako výcvikové středisko pro bezpečnou jízdu. „To, co se tu dnes děje, to je rallye," řekl Ouroda.

"Kdybychom něco takového udělali před magistrátem, tak okamžitě zasáhne policie," dodal jeho soused.

Mostecký deník chtěl hovořit také s rodinou, která má dům nejblíže u plotu polygonu, ale nikdo v domě neslyšel zvonek, ani křik a vyzvánění telefonu.

Video a fotografie redakce pořídila v sobotu dopoledne ze sousední zahrady s domem, který je už dlouho na prodej.

Stanovisko vedení Autodromu Most se nám zatím nepodařilo získat.

Podle webu autodromu se na polygonu jedou 25. a 26. září závody Czech Drift Series, "slibující ojedinělý zážitek v podobě noční show osvětlených driftujících speciálů". Startovné je 2 500 korun (100 euro). Závody začaly v pátek dopoledne tréninkem, který pokračoval v sobotu od 9 hodin. V 19 hodin má začít exhibice a poté až do 22 hodin má být Noční Drift Show.

Drift je druh motosportu, ve kterém se jezdí v přetáčivém smyku. Ve světě byly závody nejprve ilegální. Nyní jsou povoleny. 

Na zářijovém zasedání mostecké zastupitelstva si zástupci obyvatel Souše, kterým vadí hluk z autodromu, opět na závodiště stěžovali. Uvedli, že autodrom překračuje limity hluku a neplní dohodu o vstřícném jednání s obyvateli, kteří žijí u závodního okruhu. „V první řadě se musím ohradit vůči tvrzení, že Autodrom Most neplní dohodu o vstřícném jednání ve směru k občanům, kteří žijí poblíž závodního okruhu. Rád bych uvedl, že naše společnost s občany komunikuje tak, jak slíbila a žádnému kontaktu se nevyhýbá. Dne 2.9. proběhlo společné jednání tří zúčastněných stran – jak autodromu, tak občanů a zástupců města. Zápis z tohoto jednání, který mají k dispozici všichni účastníci tohoto jednání, jsme ochotni poskytnout médiím k nahlédnutí. Nesouhlasíme s tvrzením, že proti snížení hluku nic neděláme," reagoval 21. září v tiskovém prohlášení generální ředitel Autodromu Most Jiří Volovecký. „V současné době je ve fázi rozpracování protihluková studie, jejíž vyhotovení (tak jako u každé studie) nějakou chvíli trvá. Samozřejmě hledáme další varianty, jak omezit hladinu hluku a vyjít tak vstříc obyvatelům v okolí autodromu. Ruku v ruce s těmito opatřeními musíme najít způsob, který by současně neomezil činnost a chod společnosti. Budeme hledat nová řešení, která by byla přijatelná pro všechny zúčastněné strany," dodal Volovecký. V tuto chvíli podle něj nelze rušit sjednané obchodní závazky. „V neposlední řadě jsme si vědomi toho, že nesmí docházet k porušení Zákona o ochraně veřejného zdraví § 30 zákona č. 258/2000 Sb. Na předchozích jednání všech přítomných stran však bylo jasně konstatováno, že je v zájmu všech najít řešení, které bude vyhovovat všem stranám, a že v současné době je ze strany Autodromu Most viditelně projevena vůle problém řešit," uzavřel Volovecký.