Podle předběžného plánu všechny staré stánky zmizí a po opravě chodníku je nahradí pouze dva nové, moderní, vybrané a koupené městem. To je nabídne zájemcům. O změnách se stále jedná.

„Máme vážné obavy o naši živnost. Chceme, aby s námi zástupci města jednali na rovinu,“ sdělila včera Deníku Renata Gollová, majitelka jednoho stánku-hříbku. Minulý čtvrtek veřejně upozornila na nejistotu prodejců při diskuzi občanů na zasedání mosteckého zastupitelstva. Živnostníci tvrdí, že neprotestují proti opravě chodníku. Zneklidnila je rozporuplná tvrzení. „Nevíme, zda si budeme moci dát stánky na původní místo. Mohli bychom je vylepšit a prodávat případně i během opravy. Pokud se začne v horní části ulice, můžeme být přeci v dolní,“ řekla Deníku majitelka dalšího stánku. „Teď čekáme na úřední dopis s výpovědí a pak uvidíme, co dál,“ dodala.

Pozemky pod stánky město pronajímalo vždy na rok. Podle oslovených stánkařů jsou smlouvy od února uzavřeny na neurčito s tříměsíční výpovědní lhůtou a s dodatkem, že při rekonstrukci musí stánky odstranit a poté dát na své náklady zpět. „Stavební úřad navíc vydal rozhodnutí o prodloužení využívání stánků na dobu deseti let. Je podivné, že nastal tak rychlý zlom,“ prohlásila na zastupitelstvu Gollová.

Dva náměstci primátora, Hana Jeníčková a Luboš Pitín, v květnu informovali, že po úpravě ulice město zřejmě počet stánků omezí. Nové mají ladit s okolím. „Nic není ještě rozhodnuto a to je důležité. Právě proto, aby se v této věci vedly normální diskuze, je chystán materiál k projednání. Budeme to ladit dohromady, abychom se dostali k nějakému slušnému řešení,“ prohlásila na zastupitelstvu Jeníčková. „Tato akce je skutečně na začátku,“ potvrdil ihned primátor Vladimír Vozka. Radní by se měli zabývat záměrem zítra. Jeníčková jednala se zástupci stánkařů i v pondělí. Minulý čtvrtek nevyloučila veřejné projednávání – počítá také s podněty obyvatel bloku 382.

Stánkaři tvrdí, že o úpravě chodníku a parkovacích stání věděli zhruba čtyři roky od bývalého vedení města, které je přizvalo k územnímu řízení. Teď navrhují přednostně vyřešit parkování a s chodníkem počkat. Podle nich se může stát, že nové stánky a obchody v bloku 382 zkrachují vlivem konkurence na 1. náměstí nebo je obsadí Asiaté. Podle radnice se už oprava dlouho odkládala a nyní nazrál čas. Loni se ulice neupravovala, protože město nechtělo mít rozestavěné současně obě strany třídy Budovatelů. (vok)