V Mostě vznikla petice za odstranění dětského hřiště mezi bloky 602 a 603 na sídlišti Výsluní. Protest podepsala zatím stovka místních obyvatel. Vadí jim desítky cizích výrostků, kteří plácek okupují. Podle výpovědí starousedlíků pouštějí hlasitou hudbu z reproduktorů, řvou, kouří, pijí alkohol, dělají nepořádek, laškují s děvčaty, jsou vulgární a dovolují si na dospělé. Ti nemohou snést, že omladina vytěsnila z hřiště místní malé děti, které si nemají kde hrát. Zástupci zneklidněných rodin chtějí písemný protest předat radnici v první polovině srpna. „Požadujeme zrušení hřiště. Jiné řešení není,“ sdělila Deníku spoluautorka petice Stanislava Benešová.

Deník v pátek hovořil s osmi obyvateli bloku 602. Každý popsal situaci jako velmi nepříjemnou. V lokalitě roste znepokojení a existují obavy, že je to začátek vzniku deprivované zóny. Vznikají fotky i videa, kterými místní obyvatelé dění na hřišti dokumentují.

Záchranáři trénovali v dýmnici
OBRAZEM: Záchranáři trénovali v dýmnici

Situací se zabývá náměstek primátora Marek Hrvol, který nedávno jednal se zástupcem petentů. O lokalitě rozhodne městská rada. „Já osobně budu navrhovat, aby se celé hřiště zrušilo,“ sdělil náměstek. Město už na stížnosti reagovalo odstraněním laviček.

Zlom nastal loni, kdy areál přišel o statut centrálního dětského hřiště, protože jeho správa, údržba a opravy nebyly ekonomicky udržitelné. Proto zmizely návštěvní řád, poškozený plot a část herních prvků. Provozovatel hřiště, městská společnost Sportovní hala Most, předala plácek radnici a zůstal volně přístupný.

Podle kritiků je nejvíce rušno odpoledne a večer. Změnu k lepšímu od podzimu neočekávají. V ulici jim chybí preventivní kontroly. „Už nemůžeme dále snášet situaci, která se děje u našeho bloku,“ sdělila Iveta Jelínková, která má hřiště pod okny. Popsala například, jak viděla jednoho výrostka, který si stoupl k ženě sedící u vchodu do paneláku a pustil jí nahlas hudbu. „Když mu řekla, ať jde jinam, následovala sprcha vulgarit,“ dodala.

Irena z Mostu poslala Deníku fotku pavouka se sdělením, že je to zápřednice jedovatá
Mostečanka nafotila samečka zápřednice jedovaté. Mají dobu páření

Pocity místních nejlépe vystihují slova, která pro hřiště používají – noční můra, peklo, děs, hrůza, votřes, bordel, kravál, kongo. „Je to tady katastrofální. Na hřiště s našimi dětmi vůbec nemůžeme,“ dodala Sylvie Hrabáková, která bydlí u hřiště od roku 1984 a takový neklid ještě nezažila. Loni, když ještě hřiště chránil plot, tolik potíží podle ní s mládeží nebylo. „Mluví nahlas sprostě i před miminky,“ svěřila se holčička, která na hřiště nechodí.

Mezi bloky 602 a 603 byl za socialismu plácek s kovovým globusem, prolézačkou, houpačkami a pískovištěm. Nové oplocené centrální dětské hřiště vzniklo v roce 2012. Bylo páté svého druhu v Mostě a stálo dva miliony korun. O údržbu a odemykání se starala Sportovní hala Most. Před výstavbou proběhlo v ulici veřejné projednání záměru. Už tehdy se šířila petice proti hřišti, protože část obyvatel se bála velkého hluku a zmenšení plochy pro venčení psů. Petice jejich sousedů ale hřiště a místní mladé rodiny hájila.

Centrálních hřišť mělo být v Mostě celkem 15 a měly částečně nahradit desítky rušených starých koutků na hraní. Záměr, který schválila městská rada v roce 2007, se po výstavbě pěti hřišť a změně koncepce zastavil. V roce 2018 město zrušilo kvůli vandalům centrální hřiště v ulici W. A. Mozarta. Letos z podobných důvodů zanikl menší běžný plácek na hraní v ulici U Stadionu.

Mostecký park Hrabák od 90. let pustne. Není v něm žádné zázemí pro lidi.
Mostecký park Hrabák zůstává džunglí. Stavba městské farmy s polem neprošla