Jiří Nedvěd z Mostu je dopravním projektantem a milovníkem komiksů, ale lidé ho od loňska znají spíše jako radního, který dost mluví do rozvoje města, zajímá se o technické novinky a je aktivní na sociálních sítích. Teď své fanoušky a nezávislé odborníky překvapil vývojem nové mobilní aplikace, se kterou získal ocenění Startup roku 2019 v prestižní celostátní soutěži Vodafone Nápad roku. V konkurenci 173 inovací z celé ČR byl nápad Mostečana označen porotou za projekt s největším potenciálem růstu.

„Vyvíjíme mobilní aplikaci na vytváření virtuálních prohlídek za pomoci rozšířené reality,“ sdělil Nedvěd, spoluzakladatel začínající firmy N-view mobile.

Díky novince mobilní telefon snadno zaměří půdorys nemovitosti, například bytu. Aplikace pak po průchodu do další místnosti automaticky zakreslí dveře, postupně zaznamená kompletní situaci bytu a pomocí panoramatických snímků sama vytvoří virtuální prohlídku. Výsledkem je obrázek aktivního půdorysu na obrazovce mobilu, na níž lze dotykem vstoupit do vybrané místnosti, libovolně se rozhlížet a projít se mezi místnostmi. Prohlídka je možná i doma na počítači či ve virtuální realitě. Za originální nápad vyhrál Nedvěd pobyt v technologickém centru Huawei v čínském Shenzhenu.

Někde byla účast hojná, jinde měl závod jen komorní charakter. Snímky jsou z Olympijského běhu na Autodromu v Mostě.
FOTO: Olympijský běh nalákal 1 300 lidí. Běžci si užili závod i v Mostě

Jeho projekt pochválilo i Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK), které pomáhá chytrým firmám růst. „Obory úspěšných startupů v našem regionu se často shodují s globálními technologickými trendy,“ sdělil Jan Wedlich, manažer programu pro začínající podnikatele Startup Go ICUK.

Jedním z prvních oceňovaných absolventů inkubátoru Startup Go byla firma Virtualizace V&V, která začala kombinovat virtuální realitu s videi a interaktivními odkazy a dělala například virtualizace stadionu Sparty. V oboru informačních technologií uspěla firma Vím o všem z Teplic, která vymyslela aplikaci na efektivní řízení podniků a vyhrála soutěž inovačního centra Startup Go Grill. Ústecký softwarový projekt Ivy Coelho s názvem Alice zase pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou.

Pokrok ve všech oborech

Dalšími progresivními obory jsou podle Wedlicha umělá inteligence a energetika. Například v Litvínově vznikal projekt BattSwap, což je výměnný systém baterie pro elektromobily, který pronikl až do Silicon Valley v USA. „Není to ale jen technologie. Populárním oborem u startupů je také gastronomie,“ uvedl Wedlich a zmínil třeba ústecký Cafe Face a kadaňský projekt Dovez sváču. Jedním z mediálně nejznámějších startupů ICUK je zdravotnický projekt Mamavis podnikatelky z Klášterce nad Ohří Martiny Štefankové, která vylepšila Priessnitzovy zábaly a sklízí i celorepublikově řadu cen. „Vítězí dobrý nápad, schopnost učit se z vlastních chyb a především vytrvalost,“ dodal Wedlich.

Kladívko licitátora ve čtvrtek mlčelo. Na dražbu Radničního sklípku v Litvínově nepřišli žádní zájemci o koupi. V místnosti se potkali jen zástupci radnice a dražební firmy.
Radniční sklípek nevydražili, Litvínov musí o památce znovu hlasovat

Podle Nedvěda je přesto smutné, že účast projektů z Ústeckého kraje v soutěži Nápad roku 2019 nepřesáhla ani 5 procent. „Je to obrovská škoda. Máme tu spoustu chytrých mladých lidí, ale utíkají do Prahy. Přitom Most má skvělou strategickou polohu a navíc podnikat tady je mnohokrát levnější. Doufám, že se nám tu do budoucna povede udržet mladé kreativní lidi,“ dodal.