Egyptský faraon Tutanchamon si dal do své hrobky jídlo, nádoby s olejem, vodou a vínem, oblečení, nábytek, zbraně a šperky. Mostečan Slávek Valvoda tolik věcí potřebovat nebude. Ani by se mu do jeho hrobečku nevešly. Na onen svět budou mosteckého rockera doprovázet jen vypité lahve od jeho nejoblíbenější whisky, kterou považuje za lék.

Koupit si vlastní hrob a zařídit si ho předem originálně a po svém byla recese i praktická věc zároveň. Rocker Valvoda využil před lety příležitost, když se na hřbitově uvolnilo pietní místo pár metrů od hrobu jeho otce. I on měl rád whisky, ale jeho lahev, kterou měl na pomníku, už někdo sebral. Syn mu zatím alespoň zapálil letošní dušičkovou svíčku. Sobě si ji nedal.

NÁVŠTĚVNOST ROSTE Kvůli Památce zesnulých se provozní doba tří městských hřbitovů v Mostě prodloužila a do 6. listopadu bude od 8 do 20 hodin. V Litvínově je prodloužená otevírací doba do 2. listopadu od 7 do 20 hodin.

„Nějaká babička mi řekla, že zapálit si svíčku na svém hrobě by bylo rouhání, takže to nedělám," řekl Mosteckému deníku 62letý Valvoda.

Věří, že až umře, budou k whisky hrobečku jezdit jeho děti z Prahy, kde by takové pěkné místečko na hřbitově těžko sehnal. On sám to má ke hrobu kousek. Bydlí v činžáku v blízké ulici a o dušičky, až bude mít po koncertech klid, se půjde na hřbitov opět projít, vezme i psa a navštíví zesnulé kamarády.

Vyšší návštěvnost na starém hřbitově v Mostě byla znát od půlky týdne. Plní se i parkoviště. Nejrušnější má být víkend. „Bude zase narváno," řekla žena zametající nekonečné listí mezi hroby.

S enormním návalem počítá i městská policie. Na hřbitovy nasadila hlídky. Zvýšené bezpečnostní opatření začalo v pátek a potrvá do středy 3. listopadu. „Stěžejním úkolem strážníků je zajistit veřejný pořádek a dbát na bezpečnost návštěvníků hřbitovů," sdělila mluvčí strážníků Ilona Kozlová.

Více práce mají i řemeslníci. V době dušiček je o drobné opravy pomníků žádají pozůstalí, kteří moc často na hřbitovy nejezdí. Převažují ale běžné zakázky, stavba nových urnových hrobů. „V Mostě jich děláme pět až deset za měsíc, záleží na poptávce," řekl majitel kamenictví René Janda. Místa je zatím dost, získalo se i postupným odstraněním několika set poškozených a opuštěných hrobů.

Ty udržované budou zdobit i věnce, ozdobné košíky a misky od Růženy Ilavské, která má stánek s dušičkovým zbožím přímo na hřbitově. „Teď jsem tu každý den od 8 do 17 hodin," uvedla. Prodejna svíček v bývalém krematoriu má otevřeno od pondělí do pátku 8 do 16 hodin. Věci na hrob lze koupit i ve stáncích u hřbitova.

Pietní akt u příležitosti Památky zesnulých bude v pondělí 2. listopadu od 15.30 hodin u vsypové loučky.

 MŮJ HROB. Zde má své místo Slávek Valvoda, známý pořadatel koncertů, motorkář a majitel hudebního klubu V+V Rock Bar.

Celý hrob s latinským nápisem Užívej dne a obrázkem výrobce slavné značky whisky. Vpravo je zrcátko od motorky majitele hrobu.

Stavba nového hrobu na starém hřbitově v Mostě.

Stavba nového hrobu na starém hřbitově v Mostě. Foto: Deník/Martin Vokurka