Mohl se prohánět za fotbalovým míčem, ale zvítězila atletika. Dneska hendikepovaný atlet po mozkové obrně Daniel Hýna ví, že udělal dobře, když vyměnil kopačky za tretry. Chystá se na svou první paralympiádu. Jedenadvacetiletý sportovec bude reprezentovat Mostecko na hrách v brazilském Riu, kde vyběhne na trať 1 500 metrů. Odlétá na začátku září. Těší se. Je to pro něj vrchol dosavadní kariéry.

DRŽTE MU PALCE Mostečan poběží svůj životní závod na 1 500 metrů na Olympijském stadionu v Riu, kde atlet planety Usain Bolt získal tři zlaté. Náš Dan startuje 10. září v 19:19 hodin.

„Vím, že mě čeká velká konkurence, ale budu se snažit zaběhnout co nejlepší čas a dát do toho všechno. Chci tam udělat dobrý výsledek. Tahle paralympiáda je zatím vrchol mé kariéry," říká Hýna, který na kilometru a půl má osobní rekord 4 minuty a 33 sekund. Přitom atletice se věnuje teprve od roku 2011. Předtím hrál fotbal.

„Ale vyhrála atletika. Fotbal už mě tolik nebavil a navíc k běhání bylo snadné přejít. V atletice se taky běhá jako při fotbale. Akorát chce člověk mít co nejlepší čas," usmívá se vyučený zedník a vyjmenovává své poslední vrcholné úspěchy. „Loni jsem byl sedmý na mistrovství světa v Kataru, letos pátý na mistrovství Evropy v Itálii."

Do sbírky skvělých výsledků by rád závodník AK Most přidal i olympijskou medaili. Maká na ní zhruba rok. V atletických soutěžích se na paralympiádě v Riu bude bít mezi muži 660 borců. Daniel Hýna startuje svůj závod 10. září. Do té doby bude v Brazílii trénovat. Návrat do Čech plánuje 20. září.

„Po závodech si v Riu užiji dovolenou. Je to nejvzdálenější místo, kam se s atletikou podívám, tak si to tam chci užít," vysvětluje vytáhlý mladík, který trénuje šest dní v týdnu. Svým zanícením a snahou nakazil i trenéra Karla Kalibu.

„Dan i přes nepřízeň osudu je hybnou silou mé tréninkové skupiny. Svojí ctižádost a urputnost přenáší i na ostatní. I díky němu se já osobně opět po letech věnuji závodně atletice a tím jsme si navzájem nápomocni v tréninku i závodech, které absolvujeme společně, jelikož většinou poměřuje síly se zdravými atlety. Všichni mu v Riu přejeme zasloužený úspěch a držíme mu palce," řekl ke svému svěřenci kouč Kaliba.

TADY DANIEL POBĚŽÍ

Olympijský stadion v Riu.Zdroj: www.rio2016.com

Olympijský stadion v Riu. Zdroj: www.rio2016.com