Při své cestě za svobodou prošel válečný hrdina světa kraj
Most – Jeho životní osudy by určitě byly více než kvalitním námětem přinejmenším na román. Přesto tohoto účastníka československého zahraničního odboje za II. světové války nejen na rodném Mostecku málokdo zná.
Narodil se v dnes již neexistující obci Stránce na Mostecku. Byl vojákem v době ohrožení republiky v roce 1938 sloužícím na hranici. V jednu chvíli se ocitl v Rusku, jako totálně nasazený. Pak se přihlásil do čs. armádního sboru v SSSR, se kterým prošel boji u Kyjeva nebo na Dukle. Byl těžce zraněn. Dočkal se konce války a vrátil se domů. Několikrát změnil bydliště a zemřel v roce 1986 v Mostě.
Řeč je o Antonínovi Sajdlovi. Ten se narodil 27. dubna 1908, jak už bylo řečeno v obci Stránce.
V roce 1938 byl povolán do činné služby, do té doby už byl jen četařem pěšího pluku č. 35 v záloze, k jednotkám Stráže obrany státu (SOS) do Kadaně.
„Vystrojili nás a odeslali na hranice do Vejprt,“ vzpomínal v jednom z přípisů o své vojenské a válečné činnosti. Tam sloužil až do záboru pohraničí. „V říjnu 1938 jsme byli z armády propuštěni a já jsem odešel za manželkou do Blažimi, kde byla u rodičů. Pracoval jsem tam na statku u Čecha.. Ten pak musel hospodářství taky opustit,“ líčil další události Antonín Sajdl.
Stěhování na Lounsko
Poukázal v nich na to, že měl potíže s místními Němci, kteří mu neustále vyhrožovali a několikrát vytloukli okna. Odstěhoval se proto do Libočan u Žatce. Našel si práci v Postoloprtech, kam dojížděl do konce roku 1941. Jenže přišla obsílka z pracovního úřadu v Žatci, v které stálo, že bude nasazen na práci do Polska na stavbu opevňovacích zařízení. V polském Krosnu byl až do roku 1942. Pak firma získala zakázku v Rusku na stavbu silnic v německém válečném pásmu, těsně za frontou. Tímto způsobem prakticky došel až do Kalače v blízkosti Stalingradu.
„Na jaře 1943 se mi podařilo z pracovní skupiny, ještě s několika ruskými zajatci, kteří zde byli také nasazeni na práci, utéct na ruskou stranu. Na mostě přes řeku Volhu jsme byli zadrženi stráží a odesláni do Pekitovky,“ vzpomínal Sajdl s tím, že na ruskou stranu utekl hlavně kvůli hladu a těžké práci a také proto, že mu ruští zajatci slíbili, že se o něj v Rusku postarají. Když se pak dozvěděl, že se vytvořila čs. zahraniční armáda, přihlásil se. Stalo se tak 27. června 1944 v Kamenci Podolskim.
S československou zahraniční jednotkou prošel boji u Kijeva. Na Dukle byl těžce zraněn a odvezen do ruského týlu do nemocnice, odkud se po uzdravení vrátil k jednotce. Po válce se vrátil domů, ale zůstal sloužit v armádě. Jak sám napsal v dotazníku, když bydlel v roce 1947 v Žatci: „Prozatím v činné službě vojenské, až do získání existence.“ Nakonec ale demobilizoval a vrátil se na Mostecko. Naposledy bydlel v Růžové ulici v Mostě. Zde 28. března 1986 zemřel.