Most už nebude jen městem horníků a chemiků. Přicházejí potravináři. Budoucnost vidí v polévkách a těstovinách. Radnice je vítá. Významný výrobce asijských nudlových polévek značky Vito, společnost Bach Tran BADAM, chce co nejdříve vybudovat svou evropskou centrálu v Mostě. Firma, vyvážející instantní polévky zejména do Francie, Německa a Belgie, od města Mostu koupí celý areál zchátralého kina Zahražany, zrenovuje ho a v suterénu zahájí v příštím roce zkušební výrobu potravin. Mezitím postaví potravinářský závod v průmyslové zóně Pod Lajsníkem, kam přesune výrobní linky z provizoria. Objekt Zahražany s podnikovou prodejnou a restaurací zůstane reprezentativním a vzdělávacím centrem potravinářů.

Plán investora oznámili v pátek mostečtí radní. Deníku jej před víkendem potvrdil Václav Pokorný, právní a ekonomický poradce Bach Tran BADAM.

"Společnost má zájem o Zahražany i o pozemky v průmyslové zóně," řekl Pokorný.

„Jejich záměr vypadá velmi nadějně,“ sdělila náměstkyně primátora Hana Jeníčková. „Je to pro nás dobrá zpráva. Jsme připraveni pomoci novému investorovi s výběrem pracovní síly,“ sdělil Oldřich Malý, ředitel Úřadu práce Most. Firma by do pěti let zaměstnala až 500 lidí v třísměnném provozu.

Radní ve čtvrtek schválili záměr prodeje areálu Zahražany za osm milionů korun a záměr pronájmu čtyř hektarů v zóně Pod Lajsníkem. Pozemky v zóně město firmě prodá po kolaudaci továrny. O obou transakcích bude hlasovat zastupitelstvo už 30. srpna. Pokud je schválí a město uzavře s investorem smlouvu, v Mostě vznikne jeden z největších potravinářských komplexů v regionu. Projekt německo-vietnamsko-české firmy Bach Tran BADAM podporuje vietnamská vláda. Podle radních spolupracuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Ojedinělý záměr by mohl řešit několik problémů. Mostecko už nebude považováno pouze za centrum těžkého průmyslu a posílí postavení na obchodní mapě kraje. Zvýší se zaměstnanost. Podle Malého má firma zájem o místní dělníky. Město se konečně zbaví chátrajícího skeletu Zahražany. Radní očekávají, že obyvatelé okolních domů přijmou investora bez problémů a že nebude pro ně zátěží. Zkušební výroba v suterénu nemá být hlučná a nemá zapáchat, firma předložila radním certifikát o ekologickém provozu čtyř linek japonské výroby. Denně odbaví pouze čtyři nákladní auta. Po přemístění linek pod Lajsník chce společnost celý areál na Zahražanech pojmout jako svou reprezentační centrálu pro Evropu se školícím střediskem, ubytováním pro své obchodní partnery a případně i pro své zaměstnance, s obchodním centrem pro své odběratele a dodavatele.