„Tehdy jsem ty zkušenosti neměla," svěřuje se Deníku čtyřiašedesátiletá Helena z Mostu, která už ví, jak omráčit útočníka kopnutím do rozkroku. Když říká tehdy, myslí tím rok 2004 a dovolenou v Brazílii. V chudinské čtvrti ji přepadl gang s noži. „Šli jsme se s manželem podívat na maják, ale podcenili jsme cestu slumem. Těch pět mladíků si nás vyčíhlo a když jsme se vraceli, vyskočili na nás a obklíčili. Byli to exoti," popisuje Helena traumatický zážitek.

Manžel ji bránil, ale podlehli přesile. Skončila na zemi s pohmožděným loktem, když z ní rvali batoh. Přišla o kameru, peníze a pas měli naštěstí v hotelu. Policii zločin nehlásili. Byli bez tlumočníka, bezradní a chtěli mít klid. „Ti mládenci viděli kořist a šli po ní. Myslela jsem si, že nás zamordují. Teď bych jednala jinak. Začala bych se bránit," tvrdí Helena ve skupince důchodců, kteří pod dohledem instruktorů zkoušejí kopy a chvaty jako při tréninku veteránů kung-fu. „Tohle mi hodně dalo," dodává sebejistě Helena.

Čtěte také: Sídliště plná chudoby a štěnic volají o pomoc

Od podzimu chodí na kurz sebeobrany v Klubu seniorů v Mostě. Městská policie tam trénuje babičky a dědečky už skoro rok. Společně cvičí jednou za čtrnáct dnů. Kurzem již prošly stovky penzistů. Stačí přemístit pár stolů u knihovny a ponořit se do zápasu o přežití.

Připravují na brutalitu útočníků

Instruktor tělovýchovy Miroslav Pokorný a preventista Miroslav Větrovec s asistentkami připravují cvičence na brutalitu. A přestože výcvik odlehčují vtípky, neberou si servítky. „Bacha na to, přitáhne vás k sobě a zařve na vás ty "krávo zas…". Nesmíte to vzdát," přibližuje instruktor obvyklý moment při násilí na ulici.

Naděje je vždy. Pomáhají skutečné příběhy. Třeba ten, jak jeden lupič povalil v Mostě na Skupovce členku klubu seniorů na chodník a babička o holi ho nečekaně kopla do rozkroku a vyhrála. „Byl hotovej!" směje se jedna ze cvičenek. „Tomu se říká moment překvapení."

Pocit z přepadení zůstal

Helena je připravena znalosti z kurzu použít. „Most už začíná připomínat slumy v Brazílii. Kde se lidé flákají a berou dávky, tam se přepadává," vysvětluje. Po třinácti letech ale ještě není úplně fit. „Je to pořád ve mně," tvrdí. Když ji nedávno jeden cizí muž oslovil na ulici, udělala krok zpět, protože se cítila v ohrožení. „Chudák, nechápavě na mě koukal. Chtěl se mě jen prý na něco zeptat. Ale co vy víte, byla jsem tam sama ženská," přemýšlí nahlas.

„Pachatelé si vybírají nejsnadnější oběť a jsou bezohlední," konstatuje mluvčí státní policie Ludmila Světláková. Senior by měl podle ní zvážit, zda na útočníka stačí. Zranění může mít totiž pro staršího člověka fatální následky. Proto je důležité zločinu předcházet, například správným nošením kabelky. Ta nemá být volně přes rameno. Ani to ale někdy nepomáhá.

Útok na ženu s chodítkem

Koncem roku 2016 vyšetřovatel mostecké policie obvinil z loupeže mladíka, který dopoledne u supermarketu oslovil seniorku, která šla pomocí chodítka. Ptal se jí na čas. Když mu ho sdělila, chytil ji za kabelku, kterou měla omotanou kolem zápěstí. Přetahovali se o ni, ale babička z obavy o své zdraví nakonec kabelku pustila a mladík s ní zmizel. Důchodkyně utrpěla drobné poranění a škodu ve výši 800 korun. Policie pak zjistila, že loupež má na svědomí kluk, kterému nebylo ještě 18 let.

Kurzy sebeobrany v Mostě již patří k místní tradici. Během uplynulých let jimi prošly i stovky mladších žen v rámci městského programu prevence kriminality. Nové kurzy (celkem 60 hodin) by měly v případě získání státní dotace začít na podzim, opět ve Střední škole diplomacie a veřejné správy na Zahražanech. Budou pro ženy od 15 let, včetně sociálních pracovnic a zdravotnic, které přicházejí do kontaktu s problémovými osobami. Výuka, doplněná setkáními s psychologem, je vhodná i pro maminky na rodičovské dovolené.

DVA METRY A TINTÍTKO „Když k vám přijde dvoumetrový chlap a bude vás chtít napadnout, co uděláte?" ptá se seniorek instruktor sebeobrany. Upozorňuje, že drobná žena je ve výhodě, pokud neztratí hlavu a zareaguje rychle. Pro obra je totiž hůř uchopitelná, musí se k ní naklonit a tím ztrácí stabilitu. „Máte čas praštit ho do obličeje nebo do přirození. Je úplně jedno, jestli kopnete levou nebo pravou nohou, ale musíte se na něj nalepit tělem. Nebo do něj vlítněte a plnou silou do něj strčte. Automaticky vás pustí, protože bude padat dozadu."