Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova vybavil pracovníky přepravní kontroly zvukovým záznamovým zařízením. Novinka má pomoci při řešení konfliktů v MHD. Podnik na to získal osvědčení od Úřadu pro ochranu osobních údajů.

„Podle našich smluvních přepravních podmínek budeme při přepravní kontrole tyto záznamy pořizovat, pokud na to cestujícího předem upozorníme," řekl dopravně-technický náměstek David Jehlička.

Ochrana při konfliktech

Záznam může revizory ochránit při případných konfliktních situacích. K nim dochází, když cestující poruší přepravní podmínky a je přistižen. Podle Jehličky může podnik také ověřit postup svých pracovníků hlavně při jednání s nezletilými cestujícími. "Zároveň podnikáme všechny nezbytné kroky k tomu, aby mohl být pořizován a ukládán i kamerový záznam z interiéru vozidel," dodal Jehlička.

Podnik chce zvýšit bezpečnost v MHD. Podle Jehličky jde o standardní postup, který je běžný i v dalších dopravních podnicích.

Pasažér vyhrožoval zabitím

Revizoři čelí v posledních letech i drsnějším útokům. Například před dvěma lety je napadl v tramvaji 30letý cestující z Litvínova, který neměl jízdenku. Ženu kopnul do holeně a dalšího revizora chytil pod krkem a začal všem vyhrožovat zabitím. Policie ho obvinila z výtržnictví, ublížení na zdraví, vydírání a násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci.