Pavel Zikmund a Klára Smrčková jsou oba rodáci z Mostu. Své město mají rádi a myslí si, že ještě není ztracené. I proto se rozhodli, že půjdou do odvážného projektu a před měsícem začali ve městě provozovat kulturní kavárnu The Most café v Radniční ulici, pod mosteckým magistrátem. Lidé by tam měli chodit nejen na dobrou kávu, ale především se setkávat s přáteli, navštěvovat zajímavé kulturní akce a odpočívat. Měli by prostě zažít Most jinak a být na něj hrdí.
„V podstatě to, co nám tady chybělo, tak jsme si sami vytvořili,“ říká majitel kavárny Pavel Zikmund, který je také aktivní v divadle a hraje v několika kapelách. Dodává, že hlavní myšlenka, která je k otevření multifunkčního prostoru hnala, byla ta, že to s Mostem nesmí vzdát. „Nestačí jen sedět se založenýma rukama a říkat, že to tady je mrtvé město. Chtěli jsme to vzít do vlastních rukou,“ doplňuje ho Smrčková.
Od začátku jim ale bylo jasné, že to chtějí dělat trochu jinak. Podomácku, tak aby se lidé naučili u nich pobýt déle a hlavně zpomalit. Aby si k nim přišli popovídat nebo si třeba přečíst knížku. „Chceme pro místní představovat takovou oázu klidu v uspěchaném světě,“ popisují své záměry. Zároveň chtěli dát prostor všem těm, kteří chtějí být aktivní a prezentovat svoji práci. Týká se to zejména lokálních umělců. V prostorách kavárny se tak konají a i nadále konat budou akce, jako jsou autorská čtení, přednášky, vernisáže, workshopy či nejrůznější akce pro děti. V kavárně už se konalo dětské divadlo a v plánu je vytvoření čítárny pro malé děti, kde se bude podporovat jejich touha ke knihám.
Přestože nápad se narodil v jejich hlavách, na vzniku kavárny se podílelo více lidí. Někteří podali pomocnou ruku při úpravě prostor, někteří se podíleli nápady. Jana Vacková dodala do kavárny stojan s vlastnoručně vyráběnou garderobou. O výtvarnou a grafickou prezentaci kavárny se postarala další Mostečanka - výtvarnice Tereza Nesládková. Ta vytvořila jak prezentaci, kterou kavárna používá na sociálních sítích, tak kresby, které by se časem měly objevit na fasádě kavárny. Prozatím tam nejsou, protože se je nedaří upevnit na povrch zdí. „Nechali jsme to úplně na ní. Měli jsme jen jeden požadavek – aby se do kreseb vždy snažila zakomponovat Most. Chtěli jsme ukázat, že se za Most nestydíme, vždyť je to náš domov,“ myslí si Smrčková.
Prezentace kavárny na sociálních sítích je kromě grafiky hodně založena také na samotných návštěvnících. Často se tam objevují jejich fotky i s krátkým povídáním o nich. „Je to tu hodně o příbězích. Třeba minule jela paní okolo na kole, zastavila, chtěla se podívat na šaty… A nakonec tu zůstala hodinu a půl. Povídaly jsme si. Ten člověk přijde, od nás si něco odnese, ale zároveň tady toho spoustu nechá,“ řekla Petra Türbová, další z těch, kdo v kavárně působí.
Kromě kultury a lidí je kavárna postavena samozřejmě také na dobré kávě. Nechybí ani drobné občerstvení. Co se týče sortimentu, snaží se majitelé vyjít vstříc i netradičním požadavkům a začali myslet na lidi, kteří se musejí nebo chtějí stravovat jinak než je běžné. V oblasti občerstvení spolupracují s mosteckým farmářským obchůdkem Špajz, od kterého odebírají suroviny v bio kvalitě.