Dvacetiletá Bára Gréeová stojí pod lustrem s obrázkem Medvídka Pú, který dostala jako holčička, a usmívá se. Kolem ní se vše mění. Studentka pražské DAMU už ve svém dětském pokoji v Mostě nespí, ale má s ním velké plány. Ve vyklizené místnosti, kterou během studií opustila, leží nářadí a košťata. Tady bude jeviště nového mosteckého divadla.

„Napadlo nás, že by se můj bývalý pokojíček dal nějak umělecky využít a propojit s další místností. A už to jelo,“ vypráví Bára, učitelka literárně-dramatického oboru na ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě.

Divadlo Školka vzniká svépomocí v soukromé části bývalé mateřské školy v ulici Karla Marxe na okraji panelákového sídliště Výsluní (Šestistovky). V přízemí sídlí firma na svářečky, nabíječky a kompresory, kterou vlastní maminka Báry. V prvním patře mají byt propojený se sousedními volnými prostory a vlastním vstupem z přízemí. Tuto nevyužívanou část objektu, kde si kdysi hrály malé děti s učitelkami a poté je vystřídal fotoateliér, skupinka mladých lidí přetváří na komorní scénu s hledištěm pro čtyři desítky diváků, šatnami, toaletami a zázemím pro divadelní klub. Otevřít chtějí ještě letos. Program připravují.

Zájem divadelníky mile překvapil

„Do úprav místností jsme se vrhli po hlavě minulý týden s pomocí našich kamarádů. Je to náročné i finančně, ale termín zahájení provozu na podzim je zatím reálný,“ říká třicetiletý divadelník Pavel Skála, předseda spolku Odevšad, který má převzít divadlo pod svá křídla.

Bára a Pavel založení divadla oznámili na facebooku. Novinkou, která navazuje na jejich jiné divadelní projekty, zaujali řadu lidí včetně těch z branže, kteří přijeli pomáhat. Podle divadelníků je poptávka po malém prostoru pro uměleckou tvořivost. „Velice nás to překvapilo. Nečekali jsme, že nám bude volat tolik lidí,“ říká Pavel. „Ozvali se i příznivci, kteří nám hned nabídli židle, které teď sháníme, protože potřebujeme postavit hlediště. To je pro nás také moc důležité,“ dodává Bára.

Zakladatelé uvažují o tom, že nabídnou po rozjezdu dvě až tři akce týdně pro různé skupiny diváků. Plánují představení domácího souboru i hostujících těles z jiných měst, autorská čtení, hudební pořady či workshopy. Cílem je oživit místní kulturní dění a zapojit do něj i žáky umělecké školy, kteří již sbírají zkušenosti na festivalech. Zkoušet se bude i o prázdninách.

Přípravy stojí desítky tisíc korun. Mládež je platí z úspor. Kdo chce pomoci, na facebookové události Založení divadla Školka najde návod.

Oživení kulturní nabídky

„V regionu nejsou téměř žádná malá komorní divadla. Nechceme konkurovat těm velkým, zavedeným. Jde nám o jinou, intimnější atmosféru a bližší kontakt s publikem. Nemáme v plánu trhat rekordy v návštěvnosti, ale chceme vsadit na kvalitu a rozvíjet stálý soubor,“ tvrdí Pavel. Rádi by provoz financovali ze svých zdrojů a zůstali nezávislými jako ochotníci. „Objeví se tu představení méně známých, ale přesto zajímavých autorů. Někteří herci nám již řekli, že by u nás hráli zadarmo, jen aby si vyzkoušeli něco, co by je bavilo a co nemají v povinném repertoáru,“ konstatuje Pavel.

Spolek Odevšad organizuje v Mostě tradiční krajskou přehlídku amatérských divadelních souborů PřeMostění ve spolupráci se Základní uměleckou školou F. L. Gassmanna v Mostě a Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu (NIPOS). Festival podporují Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ústecký kraj.

Mostecká divadlaV okrese Most působí dvě „kamenná“ divadla. V Litvínově sídlí ve vlastní budově soukromé Docela velké divadlo, které vzniklo v roce 1996 a sdružuje několik desítek umělců. Odehráli přes 6300 představení, řadu z nich v cizině včetně Ameriky a Austrálie.

V Mostě působí ve dvou budovách Městské divadlo Most, které má činohru s kapacitou 500 míst a loutkovou scénu - Divadlo rozmanitostí. Původní mostecké divadlo zaniklo při likvidaci starého Mostu kvůli těžbě uhlí. Nová divadelní budova je v ČR technicky výjimečná, má například dvě jevištní točny.

Zvláštním případem je nezávislé divadlo SchachTa, které vzniklo v roce 2005 v Horním Jiřetíně a zapojilo se do boje proti rozšiřování těžby uhlí. Soubor má pět členů, kteří nemají vlastní sál a pracují pouze s autorskými texty. Herci hrají v kulturním domě. V roce 2018 by měli vedle knihovny využívat nový komorní divadelní sál pro 50 diváků.