Mostecká radnice chce omezit vyhláškou hluk v městské části Souš, kde je autodrom. Klid má být o státních svátcích po celý den, o nedělích po 12. hodině a v ostatních dnech po 18. hodině. Tyto skutečnosti vyplývají z návrhu vyhlášky, kterou má Deník k dispozici.

O regulaci hlučných činností v Souši rozhodne zastupitelstvo v úterý 7. března. Omezení se nemá týkat úpravy zeleně. Další výjimky bude moci udělit jen městská rada.

Petice proti hluku

Cílem vyhlášky je zabránit snižovaní kvality života místních obyvatel a umožnit jim nerušeně trávit volný čas a využívat svůj majetek. Iniciátorem vyhlášky byl soušský spolek Zdraví pro Most. Ochranu před hlukem žádala loni petice, kterou podepsalo 751 lidí.

Psali jsme: Most se rozhodl, že bude chránit uši a nervy obyvatel protihlukovou vyhláškou

Společnost Autodrom Most má znění vyhlášky k dispozici. „Některá její ustanovení jsou nám však nejasná. Obáváme se, že v přímém důsledku by mohla způsobit existenční ohrožení autodromu," tlumočil pro Deník stanovisko vedení firmy její mluvčí Jan Foukal. Společnost chce vedení města požádat o projednání nejasných bodů a hledat východisko z nepříznivé situace. „Vzhledem k době jarních prázdnin a velmi krátkému úseku mezi jednáními zastupitelů není tato situace pro nás jednoduchá," uvedl mluvčí.

Z těchto důvodů autodrom své stanovisko k vyhlášce nyní zveřejňovat nebude.

Čtěte více: Politici měli pracovat, ale odešli pryč. V březnu se musejí vrátit a odčinit ostudu

Zastupitelstvo mělo vyhlášku o regulaci hlučných činností schválit koncem února, ale zasedání se nekonalo kvůli sporům mezi opozicí a vládnoucí koalicí.

„Účinnost vyhlášky se oddálí minimálně o týdny," sdělil primátor Jan Paparega, který zdržení kritizoval. Předpokládá, že už brzy začnou tréninkové jízdy na autodromu. Podle něj nejsou problémem tradiční závody, ale tzv. agenturní ježdění, kdy si okruh pronajímají různé společnosti. Překročení limitů pro hluk se již několikrát prokazatelně potvrdilo.

Návrh vyhlášky považuje za činnosti, které narušují veřejný pořádek, klid v obci a zdraví obyvatel, používání hlučných strojů, přístrojů a zařízení a veškeré další činnosti, které vytvářejí souvisle po dobu delší než 5 minut hluk, vibrace či dunění. Opatření rozšiřuje dobu nočního klidu, který trvá od 22 hodin do 6 hodin.

Návrh vyhlášky se opírá o rozhodnutí Ústavního soudu, který podpořil podobné regulace hluku například v obci Kořenov nebo v Mariánských Lázních, které řešily diskotéky.