V Mostě má do roku 2026 vzniknout nová rozvojová zóna pro malé a střední firmy. Vyplývá to z územní studie, kterou si nechalo zpracovat město. To chce připravit právě pro tuto skupinu investorů pozemky mezi ulicemi Okružní, V Luhu, Pod Lajsníkem a Vtelenská. Nyní většinu vybrané lokality zabírá svažitá křovinatá louka, na jejímž přístupném spodním okraji sídlí jen několik společností, například EPS biotechnology, PPS Engineering a Dental Care. Další podniky, které projeví o parcely zájem, by měly obsadit zbytek údolí za benzinkou Shell.

„V poslední době se zabýváme tím, kam umístit malé a střední podniky, pro které nejsou velké průmyslové zóny vhodné. Zóna Pod Lajsníkem by mohla být příležitostí pro nové investory, kteří hledají menší pozemky pro nerušící výrobu, služby či sklady,“ sdělil primátor Marek Hrvol.

Peníze. Ilustrační snímek.
Zdražování ovlivnilo podmínky, za kterých lidé navrhují zlepšování Mostu

Město neodrazují náročnější terénní podmínky. Studie má proto pokročit do projektové fáze, po které by následovalo rozparcelování a výstavba základní infrastruktury, jakou jsou komunikace či veřejné osvětlení.

Pozemky jsou města, které bude obsazování zóny regulovat i s ohledem na nedaleká sídliště. Omezena bude třeba výška budov k podnikání a rozsah činností. Preferovat se mají atraktivní obory či inovace. „Nechceme z toho území dělat klasickou průmyslovou zónu,“ ujistil primátor.

Záměr je v souladu s územním plánem města, který v oblasti připouští kromě běžné občanské vybavenosti stavby a zařízení nerušící výrobní činnosti a technických služeb. Naopak nepovoluje velké haly a nic hlučného, prašného a zapáchajícího.

Ivan Hlinka po olympijském triumfu
Legendární „Šéf" Ivan Hlinka by oslavil 73. narozeniny. Projděte si jeho kariéru

Most plánuje novou rozvojovou zónu v době, kdy je v Ústeckém kraji hodně komerčních prostor za relativně nízké ceny. To je plus hlavě pro začínající podnikatele, kteří nemusejí investovat do vlastních staveb. Volné pozemky pro výstavbu menších budov k podnikání proto v Mostě využijí zřejmě už zavedené firmy, které se potřebují rozšiřovat a získat další prostor.

Přilákat by je mohla místní, národní a evropská podpora. Národní rozvojová banka v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace připravuje pro podnikatele v Ústeckém kraji zvýhodněné půjčky pro rozvoj a expanzi podnikání. V kombinaci s podobnými finančními nástroji a pobídkami by mohl vzrůst zájem o pozemky. „Most tomu jde naproti přípravou území,“ sdělil odborník na rozvoj podnikání Jan Wedlich z Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK).

Silnice v ulici Čelákovského v Mostě se má v parku změnit na plochu pro chodce a cyklisty.
V Mostě chtějí zrušit transitní silnici, která vede parkem. Má být atraktivnější

Mostecká radnice se zavázala k podpoře podnikání ve strategickém plánu rozvoje města do roku 2027, kdy má být Most vyhledávaným sídlem investorů z různých oborů s vyšší přidanou hodnotou a s navazujícím dynamickým sektorem malého a středního podnikání. Vytvoření ploch pro menší firmy patří ve strategii k prioritám.

Vytipovaná rozvojová zóna Pod Lajsníkem navazuje na sousední průmyslovou zónu Lajsník, kde sídlí pár továrniček, například ROS, kde dvě stovky lidí vyrábějí plastové díly do aut. Poblíž tohoto závodu se má stavět hala pro skladování a expedici brýlí mostecké společnosti Glassa, které městské zastupitelstvo nedávno schválilo prodej pozemku.

Joseph jede dál

V posledních dvaceti letech se pozornost soustředila spíše na velkou průmyslovou zónu Joseph u Havraně, kde stojí desítka závodů a město Most tam ještě nabízí zbylé neobsazené pozemky. O jednu parcelu za víc než 17 milionů korun se nyní uchází japonský Toppan, který chce vyrábět ekologicky šetrné obalové materiály bez hliníku. Městská rada v lednu schválila záměr prodeje pětihektarového pozemku a totéž má udělat zastupitelstvo. „Japonská společnost nás zaujala i tím, že je ochotna koupit pozemek neprodleně,“ řekl náměstek primátora Václav Zahradníček. V nové továrně má pracovat zpočátku minimálně 35 lidí a jejich počet by se měl postupně navyšovat.

Při úplném zaplnění zóny Joseph bude ve všech závodech pracovat celkem až tři tisíce lidí. Největší průmyslovou zónou na Mostecku zůstává areál Chempark Záluží s plochou přes osm kilometrů čtverečních a víc než tisícovkou budov, kde sídlí několik desítek firem. Denně se v areálu pohybuje zhruba 6 500 lidí.