Pět set mosteckých cyklistů má od loňska v kolech mikročipy. Městská policie chce pro velký zájem letos v ochraně proti zlodějům kol pokračovat. Hodlá koupit a do kol zdarma instalovat dalších 150 čipů. A nejen to. Plánuje se nákup bezpečnostních zámků do bytů seniorů a nových kamer na odhalování zločinu, další kurzy sebeobrany, posílení kontroly v Chánově a výlety pro děti.

Vše má stát skoro dva miliony korun. Město by ale mohlo ušetřit a uhradit jen pětinu částky, tedy 400 tisíc korun.

Radnice proto opět požádá o dotaci ministerstvo vnitra. To posoudí všech pět mosteckých projektů prevence kriminality.

Loni se stovky čipů do kol spotřebovaly pro velký zájem během pár měsíců. Nová várka by měla stačit.

„Chceme očipovat i několik vozíků zdravotně postižených lidí, kteří se nám ozvali,“ řekl včera na tiskové konferenci Bronislav Schwarz, ředitel mostecké městské policie.

Po očipování se informace dostane do celostátního elektronického registru značených kol. K ověřování kol v terénu slouží čtečka.

„Ta se už kupovat nemusí, protože se pořizovala loni zároveň s čipy,“ uvedl Luboš Pitín, náměstek primátora pro ekonomiku, investice a informatiku.

Podle Schwarze městská policie údaje v registru průběžně sleduje. „Nikdo z majitelů čipovaných kol ještě neoznámil, že by se mu kolo ztratilo,“ sdělil. Zloděje může odrazovat i samolepka, která upozorňuje na očipování. „Osvědčilo se,“ řekl Schwarz.

Loni strážníci koupili ze státních a městských peněz také 500 řetízků a panoramatických kukátek pro bezplatné umístění do vstupních dveří v bytech seniorů. Přes tři sta pomůcek už slouží. Zhruba dvě stě zbylých kusů je už seniory zamluveno a montáž pokračuje podle objednávek. Zařízení montuje v bytech strážník.

Letošní novinkou pro seniory mají být bezpečnostní zámky. Městská policie chce koupit dvě stě sad.

Požaduje i několik nových kamer pro rozšíření městského monitorovacího systému. Jedna kamera má být mobilní, aby se dala použít například na sledování pochodů extrémistů či fotbalových fanoušků. Snadno přemístitelná kamera by se dala použít podle potřeby i na hlídání vybraných ulic z různých objektů. Podle Schwarze Most nové kamery potřebuje: pořízené kamery odhalují velké množství trestných činů a pořizují důkazy.

Ze státního programu prevence kriminality by radnice ráda získala peníze i pro svůj odbor sociálně právní ochrany dětí, který organizuje dva výchovně–preventivní výjezdy pro děti od 7 do 17 let a stejně zaměřený tábor pro děti z problémového prostředí.

I letos by měly pokračovat terénní práce na sídlišti Chánov. Most chce navázat na jeden z projektů programu Úsvit, který loni zahájilo s ministerstvem vnitra s cílem uhlídat veřejný pořádek a zabránit šíření extremismu.