Skupina Crestyl, která Repre před pěti lety od města získala, oznámila radnici odstoupení od kupní smlouvy.

„Můžeme potvrdit, že jsme se rozhodli od kupní smlouvy v souladu s jejími ustanoveními odstoupit. Věříme, že město bude objekt Repre dále rozvíjet," řekl dnes v poledne Mosteckému deníku Simon Johnson, výkonný ředitel skupiny Crestyl.

Most kdysi uvažoval, že Repre zmodernizuje. Žádná místní vláda ale na to nesehnala 100 až 400 milionů korun (více zde).  

O transakci rozhodne rozhodčí soud. „V současné době čekáme na rozhodnutí," sdělil náměstek primátora Marek Hrvol.

Radnice očekává verdikt do konce října.

Vedení města hovoří o tom, že převod nemovitosti je již jistý: Most se stane vlastníkem budovy Repre i souvisejících pozemků.

Co bude s Repre dál, zatím není známo 

Mostecké zastupitelstvo schválilo prodej Repre v červnu 2010 za 28 milionů korun (podrobnosti najdete zde a zde). Crestyl nejprve zaplatil městu 10 milionů. Zbylých 18 milionů měl uhradit do konce letošního června, ale místo toho městu oznámil, že Repre už nechce. Skupině se nepodařilo zrealizovat dohodnutý plán na výstavbu nové budovy. Ta měla podle původního záměru už letos stát. Komplikací byl i soudní spor o pozemky s Řádem minoritů (podrobnosti zde).

Radnice v tuto chvíli nemá informace o tom, že by spor o pozemky komplikoval majetkové a peněžní vypořádání mezi městem a Crestylem a budoucí možné investice do Repre. Město nyní počítá s tím, že Crestylu vrátí 10 milionů a firma mu vrátí Repre.

Crestyl plánoval, že z Repre udělá komplex s obchody, restauracemi, kavárnami, multikinem, planetáriem, velkým společenským sálem na plesy a koncerty. V celém areálu s podzemním parkovištěm pro 500 aut a pěší zónou mělo pracovat 380 lidí. Podrobnosti o projektu najdete zde.

Jaké má město s budovou plány, není ještě jasné. Podle primátora Jana Paparegy se o tom rozhodne, až bude město vlastníkem. „Vyčkáme na rozhodnutí soudu," sdělil.

Vedení radnice dnes pouze naznačilo, že v návrhu městského rozpočtu na rok 2016 se může objevit částka určená na projektovou přípravu k případné rekonstrukci Repre.

Současní nájemci, kteří v budově podnikají v různých provozovnách, mají být v klidu. Jejich nájemní smlouvy přejdou po změně vlastníka na město.

Skupina Crestyl v Mostě vlastní také hotel Cascade, nákupní komplex Central a navazující bytový dům Odeon. Tak to má být i po předání Repre městu. „Na naše další aktivity v Mostě nemá tato skutečnost žádný přímý vliv," sdělil Mosteckému deníku výkonný ředitel skupiny Crestyl.