V létě se otevře nový sběrný dvůr pro bezplatné vyhazování velkých věcí a nebezpečného odpadu.

Do konce roku přibudou v ulicích desítky polopodzemních popelnic.

A již za týden vyrazí na kontroly společné hlídky dětských aktivistů a strážníků. Rozdáváním sáčků a psích pamlsků chtějí přimět chovatele, aby venku po psech uklízeli exkrementy. Akci vymysleli učitelé a žáci 8. ZŠ během diskuze o rozsáhlém znečistění ulic po dlouhé zimě.

„Děti nepořádek trápí. Chtějí žít v čistém prostředí,“ řekl Deníku ředitel školy Zdeněk Ziegler. Hlídku, která může i pokutovat, vytvoří čtyři školáci a dva strážníci.

„Nebudou chodit jen v okolí školy. Mobilní služebna je zaveze i na jiná místa, kde si majitelé psů neplní své povinnosti,“ sdělila Ilona Kozlová, mluvčí strážníků. Ti se zaměří i na volný pohyb psů.

Experiment potrvá týden. Pokud něco změní, má preventivní kampaň pokračovat. Podle Kozlové se mohou v budoucnu zapojit i ostatní školy, u kterých není čisto.

Dvůr číslo 2

Nový sběrný dvůr vznikne v areálu technických služeb v ulici Zahradní na okraji sídliště Výsluní. Zařízení zaměstná dva lidi. Informovalo o tom vedení města. Starý a hůře dostupný dvůr u Chánova zůstane zatím v provozu. Údržba města má sledovat využívání obou areálů. Radní nevylučují, že starý dvůr se později zruší a přesune jinam.

Chystaný dvůr na Výsluní bude mít zřejmě delší provozní dobu. Primátor Vlastimil Vozka odhaduje, že bude více navštěvovaný.

Novinkou je i změna přístupu radnice ke stavbám polopodzemních kontejnerů. Budou stát jen tam, kde jejich vyprazdňování nezablokuje silniční dopravu. Jedná se hlavně o sídliště s úzkými ulicemi. Úřad města po prvních špatných zkušenostech přehodnocuje původní plán.

„Polopodzemní kontejnery jsou přínosem, zjistili jsme ale, že během vysypávání stojí auta za sběrným vozem příliš dlouho. Problém je především tam, kde jsou jednosměrky a kde se ulice nedá objet,“ řekl náměstek primátora Luboš Pitín. Odborníci úřadu proto hledají lepší místa.

To ale nebude jednoduché, protože na sídlištích blokuje dopravu i vysypávání obyčejných popelnic. Úzké ulice jsou plné aut, která omezují přístup k odpadním nádobám.