Pětasedmdesátiletá Marie Aichingerová, nejstarší trhovkyně na náměstí, prodávala během adventu vánoční dekorace. V tomto týdnu ale sortiment změnila, protože věnce a svícny lidé po Vánocích přestali kupovat. Obchodnice se ze dne na den přeorientovala na jídlo a ze stánku udělala rychlé občerstvení pod názvem Domácí langoš od babičky. Kromě smažených placek z kynutého těsta nabízí také párky v rohlíku, balené džusíky a jako novinku přidala beranice.

„Budu tu i o silvestra, ale pak už asi ne. Trh nebyl jako dřív, hodně zboží se neprodalo,“ řekla seniorka, která dekorace vyráběla v rodinné dílně. Za příležitost prodávat v centru Mostu je ale ráda, protože kvůli vládnímu protiepidemickému opatření trhů v ČR výrazně ubylo.

„Trhovců je mi strašně líto. Lidi jezdí nakupovat do Polska a u nás v republice se vánoční trhy striktně zakázaly. To mi připadá přitažené za vlasy. Jsem ráda, že alespoň v Mostě trhy jsou,“ sdělila jedna z návštěvnic náměstí, kde si prodejci zvykli na namátkové kontroly ze strany státních orgánů a čekají na výsledky podnětů k zahájení řízení.

Na 1. náměstí v Mostě byly nejen farmářské trhy, ale také farmářská slavnost.
FOTO: Na 1. náměstí v Mostě byly nejen trhy, ale také farmářská slavnost

S ohledem na to, že jinde prodávat nemohli a lidí chodilo méně než před pandemií, Deníkem oslovení trhovci jsou s průběhem prosincového jarmarku v centru Mostu spokojeni. Na dálku poděkovali vedení města, že za ně bojovalo a z vánočního trhu udělalo farmářský. „Primátor je hrdina,“ prohlásil prodejce občerstvení Viktor Krejza.

Také prodejce hraček a zábavných předmětů František Kaiser bude na trhu i o silvestra a nelituje, že v poslední době tráví většinu dne ve stánku. „Lidé se jdou po Vánocích projít, korzují po náměstí, dají si svařák a sem tam ještě něco koupí. Já jsem spokojený,“ řekl Kaiser. Dodal, že trh je pro něj nejkrásnější večer, kdy se rozsvítí pouliční výzdoba.

„Jsme rádi, že tu něco je, že město dokázalo trh zrealizovat. Vedle v Centralu je plno lidí, kam chodit můžou, takže by bylo divné, kdyby nemohli přijít i na trh, který je venku,“ sdělila 26letá Kateřina z Mostu, která se synem chodila na trh i dvakrát denně a nejvíc využívali kolotoč a sledovali ovečky v ohrádce. „Kulturní akce jsme moc nenavštěvovali, protože na nich bylo většinou hodně lidí a davu jsme se spíše stranili. Ohňostroj bude jako loni na Hněvíně, což je dobře, alespoň se lidi nebudou na náměstí shromažďovat,“ dodala Kateřina.

Zimní farmářské trhy na 1. náměstí v Mostě.
Pohodové trhy „natruc“ se lidem v Mostě líbí, policie řeší desítky přestupků

Na silvestra nebude na náměstí žádný kulturní program. Plánovaný večerní koncert Michala Hrůzy, na který by byl nával, se kvůli novým protiepidemickým opatřením zrušil. Město svůj ohňostroj stejně jako loni odpálí na hradě Hněvín v 19 hodin. Náměstí v centru Mostu po oslavě konce roku ale prázdné nezůstane. „Zimní farmářské trhy zůstávají otevřeny až do 6. ledna,“ informovala mluvčí radnice Klára Vydrová.

V sousedním Litvínově program městské silvestrovské oslavy tamní radnice na poslední chvíli také výrazně omezila. Neproběhne kulturní akce v zámeckém parku, kde byla v plánu videoprojekce na budovu zámku, vystoupení kejklíře s ohněm a příchod Valdštejnů s ponocným. Nekoná se ani průvod městem ke kostelu. Uskuteční se jen ohňostroj, který město odpálí ve Voigtových sadech za kostelem.