Aut v Mostě bude během třinácti let skoro o pětinu víc. Odborníci, kteří už druhým rokem sledují dopravu ve městě, proto doporučí změny v parkování tak, aby auta neucpala ulice. Novou strategii, na které se ještě pracuje, představí v únoru veřejnosti, pak o ni rozhodne zastupitelstvo.

„Rostoucí automobilizaci doprovází zejména v obytných zónách problémy,“ upozornil dopravní inženýr Pavel Roháč ze společnosti UDIMO, která s radnicí spolupracuje na udržitelné městské mobilitě.

V roce 2015 připadlo na tisíc Mostečanů 408 aut. V roce 2030 jich má být 482, což je nárůst o 18 procent. V ulicích se tedy podle trendového propočtu objeví až 5000 nových vozidel. Jejich počet rostl i během finanční krize. „V letech 2009 až 2016 došlo v Mostě ke zvýšení automobilizace o přibližně 11 procent,“ uvádí se ve zprávě, v níž výzkumníci nastiňují možná řešení.

Prostor pro sdílení

Odborníci navrhují například zakládání rezidentních parkovišť pro místní obyvatele, aby místa u jejich domů nezabírali celý den lidé odjinud, třeba přespolní přijíždějící za prací. Zaměstnancům se má nabídnout třeba 470 parkovacích stání v okrajových částech centra. V něm se má zlepšit i naváděcí systém a umožnit půjčovací program Car Sharing, což znamená až 60 míst vyhrazených pro automobily sdílené více lidmi, kterým se kvůli méně častým jízdám nevyplatí auto vlastnit.

Na sídlištích experti doporučují zřídit nová rezidentní místa v lokalitách Výsluní, Pod Šibeníkem a Skřivánčí vrch. Radí také vyzkoušet alespoň jeden montovaný parkovací dům a zlegalizovat odstavná stání na Zahražanech. Pomoci má i vylepšování autobusové a tramvajové dopravy, která má expanzi aut tlumit.

Potíže s parkováním přinutily jednat i společnost Krajská zdravotní (KZ), jež vlastní mosteckou nemocnici. Nedávno za 11 milionů korun otevřela pro zaměstnance parkoviště s 186 místy a pro veřejnost uvolnila 284 stání nově regulovaných závorami, za nimiž dnes začne placený provoz. První dvě hodiny parkování pro všechny jsou zdarma, každá další hodina stojí 15 korun. „Možná, že se ukáže, že dvě hodiny pacientům na vyšetření nestačí. Pak bychom tuto skutečnost zohlednili,“ sdělil předseda představenstva KZ Jiří Novák. Nemocnice chystá projekt na dalších 32 míst u dalších pavilonů.

Radnice v tomto týdnu vytvořila levně osm desítek šikmých stání tím, že nechala přemalovat na parkování okraj silnice v ulici Bělehradská. „Úprava byla možná i proto, že tudy nevede MHD,“ sdělil dopravní projektant Václav Veverka.