Po roce 1989 Most prodal levně tisíce bytů. Teď jich chce zpátky alespoň zlomek, protože má problém s migrací nevítaných rodin na dávkách. Aby omezila spekulativní pronájmy problémovým nájemníkům, začne městská společnost Mostecká bytová vykupovat první byty v rizikových lokalitách. V úterý 27. června o tom většinou hlasů rozhodlo zastupitelstvo.

Podle schválené smlouvy dostane společnost od radnice na letošní výkupy bytů celkem pět milionů korun. Jednotlivé transakce se budou řídit pravidly pro výkup, které nedávno schválili radní. Opoziční Piráti a Zelení pro Most (PaZ) měli k novince výhrady a hnutí ANO chtělo doplnit pravidla pro výkupy, změny však neprosadili. „Pravidla schvaluje městská rada, ne zastupitelstvo,“ upozornil primátor Jan Paparega (ProMost).

Byty mohou být vykupovány v celém Mostě kromě částí Rudolice, Souš, Vtelno, Čepirohy, Velebudice a Vtelno. Město má přes svou firmu zájem o nezadlužené byty s nájemníky či bez nich nebo o byty, kde žije jejich vlastník. Výzvy k nabízení konkrétních bytů se ještě letos objeví na webu společnosti a města. Vážní zájemci budou muset s nabídkou složit vratnou jistotu ve výši 3000 korun. Technický stav bytů posoudí zástupce Mostecké bytové a o doporučených výkupech bude rozhodovat představenstvo městské společnosti. Kupní cenu určí znalecký posudek a výkupy potrvají do vyčerpání pěti milionů.

Boj proti obchodu s chudobou

Podle Jana Hrubeše (PaZ) je pět milionů málo, protože se za ně koupí jen 10 až 15 bytů. „Chceme-li bojovat s obchodem s chudobou, musíme k tomu přistoupit mnohem seriózněji,“ řekl. „Musíme vytvořit strategii s jasnými cíli,“ dodal Hrubeš. Upozornil, že radnice ani neví, kolik bytů v Mostě se používá ke spekulacím.

Opoziční zastupitelka Jana Falterová Zudová (ANO) navrhovala, aby zastupitelstvo schválení smlouvy odložilo a mohlo se ještě diskutovat o doplnění pravidel. ANO navrhlo, aby kupní cena bytu zohlednila také lokalitu a například byt v sociálně vyloučeném sídlišti Stovka nestál tolik jako na atraktivnějším místě. Podle ANO by neměl prověřit technický stav bytu pracovník městské firmy, ale znalec.

Daniel Drtík (ODS) řekl, že novinka se někomu nemusí zdát dokonalá a že pět milionů není moc, ale podle něj nelze celou záležitost dál odkládat. „Jde o to celý proces nastartovat a ověřit ho v praxi. Snažíme se udělat první krok a nezdržovat ho další vleklou diskuzí,“ uvedl. Podle Drtíka nelze vyloučit, že se v budoucnu projekt po nové debatě zastaví, pokud se neosvědčí, nebo se naopak rozšíří, když přinese zlepšení.

Podle Jana Schillera (ANO) mohou výkupy pomoci, protože město nemá skoro žádné byty, ale pravidla by se dala ještě vylepšit a navázat by na ně měla další sociální či bezpečnostní opatření. Pak by podle Schillera mohlo jít na výkupy i 50 milionů korun.

Radní oznámili, že opozice měla na připomínkování pravidel dostatek času, ale nevyužila ho. Smlouvu o zajištění výkupů podpořilo 26 zastupitelů. Politici řešili v oblasti bydlení také situaci v Chanově a petici o bloku 5, v jehož okolí jsou obavy ze vzniku ubytovny pro chudinu. V diskuzi občanů vystoupili zástupce chanovských Romů Jan Chromý prosazující opravu paneláků místo stavby kontejnerových bytů, šéf autodromu Ivo Diviš obhajující motoristický areál a obyvatelé Souše, kteří si stěžovali na hluk z autodromu.

Zastupitelstvo se setkalo naposledy v tomto pololetí, další zasedání bude v září.