Co má dostat přednost: stromy nebo parkovací místa? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

Obvykle mají auta před zelení přednost, ale v tomto případě se stal malý zázrak. A lidé nemuseli ani protestovat a psát petice. Postupné vymírání stromů zastavila radnice dřív, než dorazily bagry.

„Stromů by byla škoda,“ řekla Deníku náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

O zrušení stavby rozhodli radní. Co tomu předcházelo?

Zvýšení počtu parkovacích ploch mezi kinem Kosmos a 10. ZŠ schválili zastupitelé. Radnice si nechala udělat projekt, získala stavební povolení, vybrala stavební firmu a připravila si 1,7 milionu korun na zaplacení zakázky. Stavbaři měli vytvořit šikmá parkování mezi velkými javory stříbrnými. Tím by zvětšili silnici, kde auta po obou stranách stojí podélně. „Projektanti to museli namalovat tak, aby tam zůstaly stromy. Kladli jsme důraz na to, aby se nekácelo,“ sdělil náměstek primátora Luboš Pitín.

Před zahájením stavby kdosi varoval, že obruby parkovacích stání budou v některých místech jen 30 centimetrů od kmene javorů. Kdyby stavbaři postupovali podle plánu, tak by podle radnice poškodili kořeny. „Změnou projektu by šlo postavit jen deset parkovacích míst, ale náklady by byly vysoké,“ řekl Pitín. S ohledem na zachování zdravého kořenového systému stromů radní stavbu raději zrušili. S projektanty zahájí reklamační řízení.

„Zaplať pánbůh že tu parkoviště nebude, i když vím, že místa je málo a aut moc,“ řekla Marcela Horská, která má javory před oknem.

Trápení s parkováním v Mostě potvrzuje i situace u budovy úřadu práce. V pondělí jeden řidič zabral autem vyhrazené stání, kde parkuje šéf úřadu Oldřich Malý. Došlo k hádce. „Pokud kdokoliv zablokuje stání, za která platíme, voláme městkou policii, aby vůz odtáhla,“ řekl Deníku Malý. Úřad si pronajímá dvě místa, další čtyři má pro klienty. Problém s auty má částečně řešit velká rekonstrukce úřadu. Ten zruší své podchody a udělá z nich garáže. „Je to náš pozemek,“ řekl Malý. Na podzemní garáže nemá úřad peníze.