Současný stav je pro výuku vyhovující, kapacita má stačit na předpokládané mírné zvyšování počtu dětí ve školách. „Za pět očekáváme nárůst o šest set žáků, což není mnoho vzhledem k volně kapacitě,“ řekl Jiří Kurcin, náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a zdravotnictví. Podle něj menší počet dětí ve školách umožňuje kvalitnější výuku, fungovat může více specializovaných učeben. Prognózy radnice zatím vylučují populační explozi. „Žádné školy nebudeme stavět,“ uvedl s odvoláním na volné kapacity primátor Vlastimil Vozka.

V Mostě je 14 základních škol, z toho dvě umělecké. Poslední zrušenou školou byla před třemi lety 2. ZŠ, poté zanikla 17. ZŠ, tu ale město sloučilo se sousední 18. ZŠ.

Ze zprávy o výsledcích zápisů dětí do prvního ročníku na školní rok 2008/2009 vyplývá, že k zápisu ve dnech 15. a 16. ledna se dostavilo 781 dětí, z toho 169 z nich mělo odklad povinné docházky. Školní docházku by mělo z celkového počtu zahájit 656 dětí, což je o třináct méně než v loňském roce.