Bez keců a bez autorit! To je název prvního inscenačního počinu nového Clubu 4teen, který letos založilo Divadlo rozmanitostí. V klubu chce oslovovat výhradně teenagery, v Česku dosud opomíjené publikum. Omlazený kolektiv herců mu ve středu představil divoký příběh mladého rebela Briana, který zažívá podobné trampoty jako jeho mostečtí vrstevníci.

Umělci tak začali vytvářet něco, co se vymyká běžnému programu divadla, které je spojované hlavně s tvorbou pro nejmenší děti. „Chceme s určitou pravidelností předvádět také inscenace nazírané z úhlu pohledu mladého člověka ve věku od 13 let. Okruh témat máme, ale konkrétní výběr a další způsob produkce je odvislý od reflexe první inscenace,“ sdělil umělecký šéf Divadla rozmanitostí Tomáš Alferi.

Nový hrdina Brian žije s matkou a autistickou sestrou a škola ho nebaví. Jednou mu rupne v „bedně“, nevrátí se domů a začne si užívat město s jeho lákadly i nástrahami. „Inscenace bez obalu zobrazuje svět teenagerů. Vše se odehrává v ostrém tempu,“ sdělil dramaturg Zdeněk Janál.

Představitel hlavní role, mladý herec Václav Hoskovec, by se prý někdy zachoval stejně jako Brian. „Blízký je mi asi ve své drzosti a někdy až v nezdravém sebevědomí,“ poznamenal Hoskovec.

Mladí mají k tématu blízko

„Je to něco nového. Nikdy jsem takovou roli nehrála,“ upozornila Ema Turnová, která v mostecké roadmovie ztělesňuje drsňačku. I ona má k tématu věkově blízko - letos maturovala na Mezinárodní konzervatoři v Praze.

Ve středu 6. června byla v Mostě předpremiéra, premiéra je naplánovaná na 14. září. Doporučená věková hranice inscenace je 14 let a výš.

Autorem první mostecké hry pro adolescenty je režisér Jiří Ondra, který hledal náměty v rebelských dílech pro mladé. „V naší inscenaci reflektujeme spíše mostecké prostředí, přestože se může odehrávat v podstatě v jakémkoli městě. Ale některá místa v inscenaci diváci asi poznají,“ prozradil.

Podle Ondry nastal čas pro změnu, protože jinde v Evropě zažívá takzvané Youth Theatre, tedy divadlo pro mládež, velký rozmach. „Píšou se hry, romány, pořádají se festivaly. Inspirujeme se především Velkou Británií, Německem a Francií, kde takové divadlo cíleně rozvíjejí,“ dodal. Divadlo rozmanitostí chce podle něj sledovat kvalitní texty nebo vytvářet vlastní.

Dlouhodobý projekt Club 4teens představilo divadlo na počátku roku jako novou aktivitu, která rozšíří běžný program, jehož těžištěm zůstává inscenování pro nejmenší diváky. Nová cílová skupina 13+ jsou hlavně žáci 2. stupně ZŠ a studenti SŠ a učilišť s přesahem k dospělému divákovi.