Je rozhodnuto. V Mostě bude stát velká socha prvního československého prezidenta. Oznámili to mostečtí radní. Peníze na sochu chtějí shánět pomocí veřejné sbírky jako čeští vlastenci v 19. století, kteří podnítili vznik Národního divadla. Masaryk má být společnou památkou na starý Most.

Sbírku na Masaryka vyhlásí radnice 1. března 2012. Kdokoliv bude moci přispět jakoukoliv částkou do konce roku 2013. „Myslím, že občané projeví o sbírku zájem,“ prohlásil primátor Vlastimil Vozka (SMM). Politici spoléhají na to, že pomůžou hlavně velké firmy. Co bude chybět, to doplatí radnice z městské kasy. Socha má stát přes dva miliony korun. Bude vysoká 3,5 metru a bude z bronzu. Vznikne podle Masarykova pomníku, který stál ve starém Mostě. Obnovenou sochu radnice umístí v centru města před nové Repre. Odhalení se plánuje na podzim 2014.

„Mostu by to prospělo,“ míní Mostečanka Zuzana Pokorná. Podle ní řada lidí vzpomíná na starý Most a chtějí být opět pyšní na své město. Patří k těm, kteří si nepřejí, aby mu dominovala jen panelová sídliště. Socha by mohla uspokojit volání části veřejnosti po oživení minulosti a tzv. tradičních hodnot.

Socha Masaryka v nadživotní velikosti stála ve starém Mostě v letech 1935 až 1938, kdy ji odstranili nacisté a z kovu vyrobili zbraně. Novou, poválečnou sochu tajně zlikvidovali komunisté v době normalizace. Pár zbytků prezidenta dnes leží v krabici depozitáře oblastního muzea.

Z průzkumu Deníku v ulicích Mostu vyplynulo, že ne všichni jsou sbírkou nadšeni. „Myslím si, že jsou potřebnější věc než je socha, například obnova dětských hřišť,“ řekla jedna z oslovených žen. „My, důchodci, na takové věci peníze nemáme,“ uvedla další. „Mám obavu o ten bronz. Myslím, že ani kamery nezabrání krádeži,“ zaznělo. Podle některých lidí je veřejná sbírka absurdní, když starou sochu zničili komunisté, kteří jsou stále u moci.

Město zřídí na shromažďování peněz zvláštní účet. Hotovost bude možné dávat do hlídaných schránek v úředních budovách. Stav na účtu, který bude registrovaný ministerstvem financí, bude město pravidelně zveřejňovat.

Za obnovou sochy stojí ředitel SBD Krušnohor a výkonný sekretář SMM František Ryba, advokát Václav Valný, fotograf Jan Beran a sochař Jiří Šindelář.

Město dosud žádnou veřejnou sbírku samo neorganizovalo. V minulosti ale zprostředkovalo místní pomoc pro Vysoké Tatry postižené vichřicí a pro české obce postižené povodní. Nejznámější akcí tohoto druhu byla lidová podpora nákupu přístroje pro dětské oddělení mostecké nemocnice.