Město Most letos poprvé zajistí vratné kelímky pro návštěvníky Mostecké slavnosti, aby se u stánků s občerstvením na největší veselici v okrese nehromadily vyhozené jednorázové plastové pohárky od piva a limonády. Radnice si chce po vzoru velkých festivalů objednat až 60 tisíc zálohovaných kelímků.

„Novinku si vyzkoušíme a praxe ukáže, jak bude systém vratných kelímků na slavnosti fungovat a zda bude třeba pro příště ještě něco vylepšit,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Půllitrové kelímky budou mít rysku i pro menší objemy nápojů a po použití je návštěvník vrátí zpět. Většinu nádob si radnice pronajme, ale zhruba 10 tisíc zakoupí. Počítá se i s tím, že část návštěvníků si vratný kelímek ponechá jako památku na slavnost. Radniční umělohmotné pohárky by totiž měly mít obrázek se sloganem Dycky Most!, což je nejznámější hláška z oblíbeného televizního seriálu Most!.

Město vyhlásilo na pronájem a dodávku vratných kelímků veřejnou zakázku a čeká se, až výsledek tendru včetně celkové ceny a výše zálohy za jeden kelímek potvrdí městská rada. Pořádající tým už začal tuto investici propagovat na webu Mostecké slavnosti, kde zdůrazňuje ekologický efekt.

Novinka je součástí snah snížit v Mostě množství odpadu a zvýšit podíl jeho vytříděných složek, hlavně plastu, papíru, skla a nebezpečného materiálu.

Méně obyvatel, více odpadu

Z nedávné analýzy městského odpadového hospodářství za rok 2018 vyplývá, že není důvod k radosti. Zatímco předloni Mostečané vyprodukovali 22 391 tun smetí, loni to bylo o 1551 tun více, přestože počet obyvatel klesá.

Meziročně přibylo směsného odpadu, který končí bez využití na skládce, a naopak ubylo vytříděného plastu, skla a elektroodpadu. Pro srovnání: v roce 2017 připadlo na jednoho Mostečana téměř 9 kilogramů separovaného plastu, v roce 2018 jen 7 kilogramů. V plánu je proto vybudování pěti nových stanovišť pro kontejnery na tříděný odpad. Stavba si vyžádá téměř 1,4 milionu korun a Most je částečně uhradí ze zisku za vytříděný odpad.

Téma třídění řešilo i zastupitelstvo, kde opoziční zastupitelka Patricie Prokešová (ANO) požádala o umístění popelnic na plast, papír a sklo v Chanově. „Docela mě překvapilo, že je tam nemají,“ upozornila. Podle náměstka primátora Marka Hrvola (ProMost) to není dobrý nápad. „Nejdříve bychom měli místní obyvatele naučit vyhazovat odpad do samotného kontejneru a pak je učit další věc – odpad třídit,“ řekl náměstek. Prokešová namítla, že děti z Chanova se ve škole učí odpad třídit a měly by v tom pokračovat i na sídlišti navzdory špatnému příkladu rodičů. „Kdyby se tam ty kontejnery daly, byl by to vstřícný krok,“ dodala zastupitelka. Podle primátora Jana Paparegy (ProMost) se návrh projedná s městskými technickými službami.

V lokalitě Sedmistovky, kde nádoby na separovaný odpad jsou, začíná místní mládeži vadit smetí válející se na trávnících a chodnících mezi ulicemi Josefa Ševčíka a Františka Malíka. Podle 17letého Mariána Mateje by pomohlo víc odpadkových košů poblíž laviček, kde mladí často sedí. „Těch pár košů co tu je, přetéká odpadem,“ řekl Marián.