Svátek se koná se na počest probuzené bytosti, kterou miliony lidí zejména v jihovýchodní a střední Asii uctívají jako bódhisattvu Avalókitéšvaru, což je ztělesnění probuzeného soucitu, jakási východní obdoba křesťanského Ježíše spojovaného s oslavou Velikonoc.

Zatímco velká část obyvatel Mostecka zdobila v uplynulých dnech své okolí kraslicemi, zajíčky a pomlázkami, Vietnamci pověsili nad schody v předsálí Pagody obraz svého legendárního ochránce. Oblečením i vzhledem připomíná ženu.

„Je jako matka. Pomáhá lidem, dobrým i zlým, protože má rád všechny. I špatní lidé se mohou stát lepšími,“ sdělila v mosteckém chrámu jedna z buddhistek, která klečela mezi desítkami lidí ve vyzdobeném sále s několika oltáři. Pořadatelé k nim položili také věže s ovocem, sladkostmi a vodou. Všude byly květiny.

Pagoda Most

Buddhistické kulturní centrum Pagoda Most sídlí v bývalém obchodním středisku v ulici U Stadionu. Slouží pro setkávání vietnamské komunity, udržování tradic a pořádání různých akcí.

Na setkání s mnichem, jehož vyprávění často doprovázel společný smích, dorazilo i několik rodin s dětmi. Asi šestiletý chlapec během dlouhého obřadu usnul na koberci uprostřed modlící se komunity, která zpívala a hrála na bicí hudební nástroje. K vrcholům setkání patřilo zhasnutí světla a noční zpívání se svíčkami ve tvaru lotosových květů.

Buddha

Buddha, známý také jako Siddhártha Gautama – osvícený či probuzený, žil před dvěma tisíci lety v severní Indii a je zakladatelem buddhismu. Historický Buddha, šokovaný poznáním, že lidé trpí, opustil pohodlí domova a pomocí různých praktik hledal způsob, jak se osvobodit od strastí a koloběhu života.

Po mnoha nezdarech a omylech nakonec s pomocí meditace a zklidnění mysli dosáhl stavu, ve kterém poznal příčinu utrpení a začal učit lidi tzv. střední cestě, tedy vyhýbání se extrémům. Jeho učení se šíří dodnes, ovlivňuje stovky milionů lidí, zejména v Asii, a stmeluje vietnamskou komunitu na Mostecku.

Mohlo by vás zajímat: Vietnamci v Litvínově odhodili starosti a oslavili nový rok. Děkovali Čechům

Zdroj: Martin Vokurka