Zajímavostí je, že spodní sochy svatého Jana Nepomuckého a svatého Josefa přilepené na podstavec si vymění místo, protože po přesunu v roce 1977 byly omylem prohozeny. „Budeme muset použít menší jeřáb,“ sdělil akademický sochař a restaurátor Jan Vích, který má práce na starosti.

Kámen je podle něj kvalitní a naštěstí se nerozpadá. Odborný zákrok se obejde bez převozu do restaurátorské dílny. „Vše proběhne tady,“ dodal sochař. Práce začnou nahoře, kde se na sloupu tyčí socha Panny Marie šlapající na draka.

Sloup se sochami Panny Marie, sv. Josefa a sv. Jana Nepomuckého v parčíku na Skupovce v Mostě.
Omylem prohozené sochy v Mostě sejme i s jednorukým Ježíškem jeřáb

Kdo vytvořil Mariánský sloup, nikdo neví. Znám je jen mecenáš Johann Andreas Gräbner, který nechal sloup postavit. Monument stál od roku 1710 na III. náměstí ve starém Mostě. V roce 1952 ho komunisté nechali svévolně odvézt do lapidária, prý aby bylo na náměstí místo pro budování autobusových zastávek.

Mariánský sloup v Mostě obklopilo oplocené lešení. Na snímku akademický sochař a restaurátor Jan Vích.Mariánský sloup v Mostě obklopilo oplocené lešení. Na snímku akademický sochař a restaurátor Jan Vích.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Sloup pak skončil u kostela ve Vtelně a po restaurování byl před 17 lety přemístěn na současné místo. Objekt je teď ve špatném stavu. Podle odborníků se jedná o vzácnou památku, která je navíc připomínkou zaniklého historického jádra starého Mostu.

Mohlo by vás také zajímat: Parní lokomotiva opět pohne prvomájovým vlakem po Švestkové dráze. Bude i muzika

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín