Pod stříškou autobusové zastávky Pod Lajsníkem chybí už řadu let lavička. Zdá se to být maličkost, ale v okolních panelácích žije dost seniorů, kteří by se při čekání na třicítku rádi posadili. V ulicích za zastávkou je řada dalších nedostatků. Chodníky nejsou bezbariérové, auta parkují halabala a hřiště pustnou. A právě tady se má hodně věcí změnit. Město připraví urbanistickou studii na úpravu veřejných prostranství celého sídliště Pod Lajsníkem. Je to první akce svého druhu v Mostě od doby, kdy se nepovedlo zvelebit sídliště Výsluní.

Pětašedesátiletý Jindra žije v horní části sídliště Pod Lajsníkem přes třicet let a vychoval na něm své dvě děti. Loni měl ale velký problém. Když se rekonstruovala ulice Václava Talicha, neměl několik měsíců kde parkovat. „Musel jsem jezdit až ke Krymu k hospodě,“ povzdechne si starousedlík. Teď už má auto sice blíž u domu, ale parkovací plochy na sídlišti podle něj chybí. Nelíbí se mu také zchátralé středisko Sputnik a hromadění odpadu, který popeláři nestíhají odvážet. Popelnice u silnic jsou přitom všem na očích, protože je nezakrývají žádné ohrádky či přístřešky pokryté zelení. Jindrovi se přesto na sídlišti líbí. „Je to tu pořád pěkné, lepší než v centru u věžáků,“ svěří se. Plánovaný průzkum má shromáždit stovky podobných výpovědí.

Urbanistická studie umožní naplánovat postupnou proměnu sídliště podle jasné koncepce, která zohlední i potřeby místních obyvatel. Město chce investovat do parkování, chodníků, cyklistické dopravy, do úprav zeleně a nového vzhledu venkovních ploch včetně mobiliáře. Přípravy na studii už začaly. „V průběhu celého procesu bude probíhat informační kampaň,“ sdělila mluvčí radnice Klára Vydrová. Místní obyvatelé například dostanou pozvánky na setkání s architektem i na veřejné projednání zadání studie. K mání budou i dotazníky a výzvy k zapojení do mapování.

Proč zrovna sídliště Pod Lajsníkem? Patří k nejstarším ve městě. Výběr také ovlivnila jeho lepší urbanistická struktura, která ho odlišuje od novějších Šestistovek (Výsluní) či Sedmistovek (Liščí Vrch). „Pro nás má sídliště Pod Lajsníkem největší potenciál právě pro případné úpravy a změny veřejného prostoru v jeho území,“ řekl externí architekt města Petr Nesládek.

Studii lze označit za pilotní záměr, při kterém si město vyzkouší mezi paneláky revitalizaci většího rozsahu, aby mohlo podobný přístup v budoucnu přenést i do jiných lokalit. Kdy stavební úpravy začnou a kolik budou stát, zatím není jasné. Očekává se, že studie navrhne etapizaci investic a co se má udělat nejdříve. Hlavním cílem je, aby se dlouhodobá proměna prostranství řídila jasnou koncepcí a nestavělo se nahodile a bez souvislostí. Zapojení veřejnosti je důležité. Lidé, kteří na sídlišti bydlí, mohou poukázat na věci, které by rádi změnili a nebo zachovali. „Vnímám to jako správný postup. Zvláště pro úpravy obytného území je nutné znát názor lidí, kteří toto území užívají,“ sdělil architekt.

Studie má počítat i s projekty, které město schválilo v posledních letech. Jedná se například o výstavbu tramvajové trati v úseku ulic Budovatelů - Zd. Štěpánka - Lipová - Pod Lajsníkem či o stěhování městské knihovny do Repre.

Klíčový bude výběr kvalitního projektanta a dostatek peněz na stavby. Spolupráce s veřejností je podmínkou pro získání speciálních dotací na revitalizaci sídlišť.

Na zapojení veřejnosti do přípravy podkladů urbanistické studie město uzavřelo smlouvu s obecně prospěšnou společností Agora CE, která v Mostě pomáhala s projektem Budovatelka. Letos má zajistit například názorový průzkum mezi obyvateli sídliště Pod Lajsníkem, analyzovat jejich potřeby a umožnit aktivním obyvatelům popsat do detailu celé území s ohledem na jeho současný a budoucí stav. Vznikne i pocitová mapa. Oslovit se má minimálně 450 obyvatel sídliště.

Před dvaceti lety Most plánoval rozsáhlou regeneraci panelového sídliště Výsluní. V roce 2002 vznikly tři urbanistické studie, které kromě rekonstrukcí venkovních prostor zahrnovaly i zmenšení některých paneláků a přístavby. Přípravy k Výsluní, kde se konal i sociologický průzkum, trvaly skoro dva roky a projektová dokumentace stála přes 1,1 milionu korun. Finančně náročný záměr za stovky milionů korun se ale nikdy nerealizoval. V roce 2009 radnice sice projekt zjednodušila a ponechala jen úpravu prostranství, ale ani pak dotace nezískala a vše skončilo v šuplíku. „V budoucnu budeme muset regenerovat všechna sídliště,“ prorokoval tehdy primátor Vlastimil Vozka.

Sídliště Pod Lajsníkem
Lokalita s panelovou výstavbou se nachází mezi ulicemi Moskevská, J. Suka, Pod Lajsníkem a Rudolická. Sídlišti se někdy říká také Pod Šibeníkem, Pětistovky či čtvrť Bohumíra Šmerala. Sídliště vzniklo v éře socialismu jako šestý obytný obvod v Mostě. Má zhruba 6 300 obyvatel, tedy jako Podbořany či Františkovy Lázně. V lokalitě sídlí řada důležitých institucí (okresní soud, městská knihovna, Policie ČR, katastrální úřadu, 4. ZŠ, ZUŠ Moskevská).