Takzvaný revolvingový úvěr na předfinancování dotačních projektů a jejich spolufinancování má městu poskytnout Česká spořitelna. Její nabídku radní schválili koncem minulého týdne.

O uzavření smlouvy ještě musí hlasovat zastupitelé. Ti ale dohodu s největší pravděpodobností odkývnou, protože radu tvoří většinová koalice SMM-ČSSD-ODS. Úvěr má město čerpat od 1. ledna 2011 až do konce roku 2013.

Z půjčky hodlá hradit kromě zateplení škol a školek i modernizaci městské hromadné dopravy. „Jedná se o celé spektrum dotačních programů,“ sdělil primátor Vlastimil Vozka.

Most si ve své firmě hromadí 380 milionů

Zatímco se radnice chystá přijmout půjčku, na zvláštním kontě městské společnosti Mostecká bytová bylo k 9. listopadu téměř 380 milionů korun. Jsou to peníze z ještě neukončené privatizace obytných domů.

Primátor pro Deník připustil, že peníze z prodeje domů jsou převoditelné na účet města. Proč si tedy město chce půjčit od banky na úrok 280 milionů, když má v záloze o sto milionů korun víc?

Podle primátora je v tuto chvíli výhodnější si půjčit. Vládnoucí koalice totiž ještě nemá jasno, na co všechno zisk z privatizace použije.

„O tom teprve budeme jednat,“ řekl Deníku Vozka. Podle něj nehrozí, že do doby, než se politici dohodnou, se peníze utratí. Jsou pod kontrolou, k jejich čerpání chybí pravidla. Ta určí politici.

V jednom ale mají radní skoro jasno: část peněz z prodeje domů půjde zřejmě na opravy budov městské správy sociálních služeb a výstavbu nového domova pro seniory.

„Tam s největší pravděpodobnosti najde uplatnění část peněz z privatizace,“ sdělila náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

V září začala šestá, poslední etapa prodeje bytových domů. Do závěrečné etapy je zařazeno devět domů s 1 216 byty a 29 nebytovými prostory. Privatizace skončí v prvním pololetí roku 2011, kdy bude znám celkový zisk.

Mostecká bytová loni nabídla domy s více než šesti tisíci byty a 130 nebytovými prostory. Městská firma se po prodeji domů stane hlavně servisní organizací. Takový je předběžný plán města. Firma se bude starat o neprodané budovy, například o svůj obytný dům Baťa a městskou ubytovnu pro neplatiče v Chánově.