„Budoucnost mosteckých parků bychom neměli hledat v budování nových nákladných parků, ale naopak ve zlepšení údržby a oživení stávajících parků". Tato inspirující věta je součástí ojedinělé publikace Parky města Mostu dříve a nyní, která popisuje vývoj městské zeleně a vyzdvihuje její význam. Novinku vydalo Ekologické centrum Most. Sehnat informace, zmapovat parky starého a nového města a poukázat na zajímavé dřeviny nebylo snadné, protože dokumentace je v této oblasti nedostatečná.
„Na publikaci jsme pracovali více než rok," sdělila Mosteckému deníku Milena Vágnerová, vedoucí ekocentra. Údaje hledalo i ve Státním oblastním archivu Most, v historických mapách a knihovnách. Současné parky autoři dokumentovali a fotografovali při svých obchůzkách.
Autory publikace pro veřejnost jsou Kateřina Chabrová, DiS., Ing. Vít Joza, Bc. Dana Kovaříková. Odpovědným redaktorem byla Ing. Milena Vágnerová, grafickou úpravu dělala Martina Černá. Lidé mohou své podněty ke knize zasílat písemně na adresu Ekologické centrum Most pro Krušnohoří, tř. Budovatelů 2830/3, či na e-mail ecmost@vuhu.cz. Lze i volat na bezplatnou Zelenou linku 800 195 342. Kdo má zájem knihu doplnit, může také přijít o parcích povyprávět osobně přímo do sídla ekocentra.
Publikace má zatím pouze elektronickou podobu a je ke stažení na webu ekocentra (ZDE). Autoři ji chtějí během letošního roku ještě aktualizovat o poznatky a vzpomínky dalších pamětníků, pokud se na centrum obrátí a pomohou s doplněním. Když budou peníze, kompletní kniha by mohla jít do tisku v roce 2017 a bude na papíře.
Autoři popsali tyto parky v historickém Mostě: Husovo náměstí, Vrbenského náměstí, Václavské náměstí a kostel sv. Václava, Jungmannovy sady, Riegrova ulice, Sady u Běly, Dvořákovy sady, Soukenická ulice, II. náměstí, Wilsonovy sady a Park u pivovaru. O parku v Lužické ulici (u budovy SHD), se informace nepodařilo dohledat. Zeleň starého města autoři porovnali s velkolepou koncepcí zeleně v novém městě.
Zeleň má mimo jiné i pozitivní psychologické účinky. "Okrasný park působí jako prevence stresu a uvolňuje napětí," uvádí kolektiv mosteckých autorů.
Publikace vznikla za finanční podpory města Mostu a Hospodářské a sociální rady Mostecka.
"Příznivé změny mikroklimatu vedou u větších ploch zeleně k vytvoření tzv. „pásma klimatické pohody". Zlepšují se dýchací funkce. Psychologické působení barev a přírodních scenérií vyvolává pocit harmonie a duševní pohody." Parky města Mostu dříve a nyní