Pomůže pojízdná služebna snížení kriminality v Mostě? Odpovídejte v anketě vpravo vedle článku.

Mostečtí strážníci dostanou od města za 650 tisíc korun mobilní služebnu. Měla by snižovat zločinnost a pomáhat lidem jako podobná speciální dodávka v litvínovském Janově. Mostecká bude ale o polovinu levnější. Má ulevit velkým panelovým sídlištím, například Sedmistovkám a Šestistovkám. Bude také sledovat rizikové demonstranty a řidiče.

Radní schválili nákup vozidla VW Transporter Combi.

„Celou služebnu bude financovat město,“ řekl primátor Vlastimil Vozka, nejvyšší velitel městské policie. S nákupem počítá schválený rozpočet města na rok 2010.

Dodávka se objeví v ulicích možná už v březnu. Přesouvat se z místa na místo bude podle potřeby policejní centrály a oznámení lidí.

„Sloužit bude každý den. Není to tak, že bychom ji měli schovanou v garáži a když bude akce, tak ji vytáhneme,“ řekl Vozka.

Podle něj se nelze soustředit jen na strážní služebny v budovách. Mobilní služebna s přenosným počítačem umožní strážníkům papírování v terénu.

„Ze služebny se strážník dostane i do vnitřní počítačové sítě magistrátu, tedy k veškerým agendám, které bude venku potřebovat,“ sdělil náměstek primátora Luboš Pitín, odpovědný za informatiku. Magistrát již buduje dálkový přístup do svých databází. Snadná bude například lustrace vozidel.

Radnice speciál nasadí i na kontroly nájemníků v problémových domech, na fotbalová utkání, závody na hipodromu a autodromu a na akce extremistů. Vůz by měl monitorovat například tradiční demonstraci radikálů, kteří si každý rok v květnu připomínají zabití svého kamaráda Miloše Reha.

Auto bude i malou „sanitou“. Poveze zdravotnické pomůcky včetně defibrilátoru na oživování zraněných. Naloží i kontejner na použité injekční stříkačky, čtečky na psy a jízdní kola.

Strážníci mají ze speciálu také šířit osvětu. Podpoří akce s dětmi a mládeží.

Od loňska používá pojízdnou služebnu stejné značky městská policie v Litvínově. Dodávka se podle strážníků osvědčila: lidé k nim mají větší důvěru, problémů je méně. „Svědčí o tom čísla z provozu mobilní služebny,“ sdělil ředitel litvínovské městské policie Zdeněk Urban.

Pojízdnou služebnu město Litvínov pořídilo za 1,25 milionu korun z daru od společnosti Litvínovská uhelná. „My nemáme bohatého sponzora,“ řekl Vozka. Most koupí běžnou verzi bez dodatečných úprav a střešní nadstavby. Podle Vozky to úplně stačí. Věří, že strážníci budou spíše venku a že z auta se nestane jen spisovna. Služebna nebude mít pevně určené úřední hodiny na vybraných místech.

Mobilní služebnu má i Městské policie v Bílině. Služebna na střeše ukrývá otočné kamery. Uvnitř vozu mají strážníci i kuchyňku.