O odchodu FK SIAD Most z I. Gambrinus ligy rozhodla porážka ve 28. kole na půdě Viktorie Žižkov. Nedělní utkání bylo podle laiků i odborníků přesným obrazem celé sezony: neproměněné šance a obdržená branka ze standardní situace.

Zatímco pro fanoušky je to nepředstavitelná ztráta, obyvatelé bydlící v okolních domech jásají. „Můj muž je sice velký fanda, ale jsem ráda, že to bude klidnější. Při zápasech tu byl hrozný hluk, auta stála všude možně, i na trávnících,“ oddechla si Martina Kupoltová, která bydlí v jednom z domů sousedících s fotbalovým stadionem. Sousedé s ní souhlasí. „Je to sice škoda, ale pro nás to znamená více klidu, i kdyby jen na chvíli,“ říkají nájemníci.

Oddechli si také strážníci. „Agresivní fanoušci chodí spíše na vyšší soutěže, sestup proto pravděpodobně přinese menší návštěvnost a tím i menší počet nasazených strážníků,“ uvedl mluvčí Městské policie Most Luboš Trojna.

Mostečtí fotbalisté však nehodlají nic vzdát. „Je to každopádně smutný odchod z první ligy. Život jde však dál a my se budeme chtít co nejdříve vrátit zpět. Bude to těžké stejně jako to bylo těžké před třemi lety, nikdo nám nevěřil a nakonec jsme to dokázali,“ řekl šéf FK SIAD Most Petr Kabíček. V nižší soutěži prý počítá i s menší návštěvností. „Budeme se však snažit fanoušky přesvědčit, že hrajeme ofenzivní fotbal s dobrou koncovkou. A doufám, že jich zápas od zápasu přijde víc,“ dodal Kabíček.

„Je to škoda. Vina je ale na nás samotných,“ řekl mostecký senátor a bývalý fotbalista Vlastimil Balín. Podle něj mohou za sestup góly, zbytečně inkasované v závěru rozhodujících utkání. Balín věří, že klub bude dál pracovat s mládeží a že v druhé lize bude jen jednu sezónu. „Most si první ligu zaslouží,“ dodal senátor.

Majitelé restaurací v okolí stadionu netruchlí. „Myslím, že to nijak neovlivní návštěvnost. Vše zůstane stejné,“ řekl vedoucí restaurace Pod Stadionem Pavel Srp.

Jediné, z čeho mohou mít nyní návštěvníci mosteckého fotbalu radost, je snížení vstupného. „Vstupné budeme určitě upravovat. Zatím ovšem nejsme přesně rozhodnuti, o kolik jej snížíme,“ řekl Kabíček.

Pro město se nic nemění. „Město neinvestuje do klubu, ale do stadionu. Opravujeme jej a vylepšujeme parametry, které jsou k jednotlivým soutěžím potřebné. Což pro druhou ligu splňuje. Po této stránce se tedy pro Most jako akcionáře klubu nic nemění,“ sdělil deníku náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín.

Nejsmutnější tak společně s hráči zůstávají fanoušci. „Je to pro Most velká škoda, ale fotbalisté si za to mohou sami. Osmdesát minut šlapou a pak nesmyslně ztratí zápasy,“ říká fanda mosteckého fotbalu Pavel Davídek.