Roztěkaný mladík s kapucí na hlavě vstoupil včera v mrazivém ránu do cesty studentce, která pospíchala na liduprázdnou zastávku MHD u „musky“. Divný chlapík něco před dívkou drmolil, ona se mu snažila vyhnout, ale on nepřestával. Očividně jí to bylo nepříjemné. „Nechte slečnu na pokoji! Neobtěžujte ji!“ okřikl drzouna muž, který přišel na třicítku a zamířil k dvojici. Mladík se od slečny vzdálil a nahlas muži vysvětloval: „Já jsem jí nechtěl nic udělat! Chtěl jsem po ní jenom sedm korun.“

Nemusí jít zrovna o zločin, ale podobné situace mohou ovlivnit rozhodování, zda je lepší v Mostě žít, nebo se odstěhovat. Zatím to vypadá, že za sto let přestane město existovat a nebude v něm ani noha. Podle legendy to předpověděl alchymista Edward Kelley vězněný v 16. století na mosteckém hradě Hněvín, odkud město a jeho obyvatele proklel. Předpověděl ten nejhorší možný demografický scénář, který si nikdo nepřeje, ale naneštěstí se opírá o reálná čísla.

Loni přišel Most o dalších více než šest stovek obyvatel, což lze přirovnat k zániku jedné vesnice. Pokud to s Mostem půjde stále z kopce, kolem roku 2120 v něm zazní: „Poslední zhasne.“ A to navzdory miliardám korun, které stát, města, firmy a EU dávají na obnovu místní krajiny, infrastruktury a ekonomický rozvoj.

Počet Mostečanů klesá dlouhodobě a zatím to nikdo nedokázal zastavit. Hlavní příčina oslabování populace není v nízké porodnosti a vysoké úmrtnosti, ale v migraci doprovázené sociálními problémy. „Pro nás je to zásadní téma,“ řekla mostecká poslankyně, zastupitelka a místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Hana Aulická Jírovcová. Tento výbor bude mít v Mostě 21. února mimořádné výjezdní zasedání, na které dorazí i výbor pro zdravotnictví a zástupci několika ministerstev.

Ilustrační foto
Krušné hory lyžaře lákají stále víc. Problém je kde zaparkovat

Jako první budou řešit sociální potíže a byznys s chudobou v Mostě a okolí. Mají také hodnotit, jak stát plní takzvaných 15 opatření z loňského kulatého stolu, kde Most a další města žádaly například dotace na výkup bytů či změnu výplat dávek.

Odliv lidí z Mostu začal v 90. letech, kdy narostla nezaměstnanost, kriminalita a nespokojenost s životním prostředím. Podle magistrátu počet registrovaných obyvatel klesá od roku 1992, kdy byl Most populačně na vrcholu a žilo v něm 72 658 lidí. Na začátku letoška jich bylo jen 65 tisíc. Další zajímavé údaje může letos získat Český statistický úřad, který i na Mostecku spustí šetření životních podmínek. „Jednotliví členové náhodně vybraných domácností odpoví na otázky týkající se bydlení, pracovní aktivity, příjmů a vyjadřují se i k materiálním a zdravotním podmínkám,“ sdělil Jan Cieslar z úřadu.

Vedení společnosti Sportovní hala Most představilo studii nové tréninkové haly
Mostecká sportovní hala praská ve švech. Ulevit jí má nová stavba

Experti při loňském Dni architektury v Mostě upozornili, že pro budoucnost města je důležité koordinovanější územní plánování a proměna zastaralých sídlišť, kde žije 65 procent obyvatel. „Pokud Most nezlepší svou pozici na trhu, tak se počet jeho obyvatel bude dále snižovat,“ varovala architektka Jana Kubánková. Sídlištní charakter Mostu se podle odborníků těžce přizpůsobuje společenským změnám. Odhadují, že pokud se ve městě nevytvoří podmínky pro rozmanitější formy bydlení, klesne počet obyvatel na 58 tisíc v roce 2050.