Přesně tak zní vize státní Agentury pro sociální začleňování, místních neziskových organizací a mosteckých zastupitelů. Minulý týden schválili takzvaný Strategický plán lokálního partnerství. První společný boj proti chudobě, dluhům a diskriminaci může začít.

Když politici rozsáhlý dokument bez diskuze odhlasovali, nejásali. I agentura připouští, že změna nebude jednoduchá. Jde ale do toho, nechce, aby se plán stal „jen vzdušným zámkem a prázdným snem“. Zatím všichni hýří optimismem. Týmový program postupného ozdravění městské společnosti nemá v místní historii obdobu.

„Je to, jako bychom měli jízdní řád na cestě k integraci. A každý zná přesně svůj úkol, který se zavázal splnit. Opatření za sebe budeme skládat podle přesně stanoveného harmonogramu,“ sdělil primátor Vlastimil Vozka.

Strategický plán vznikal od loňského března do letošního ledna. Týmy odborníků se scházely dvakrát až čtyřikrát do měsíce. „Plán obsahuje čtyři tematické části: bydlení, zaměstnávání, vzdělávání a sociálně patologické jevy,“ sdělil Bronislav Podlaha, lokální konzultant agentury.

Peníze by měla poskytnout hlavně EU. Město dalo do plánu již dříve připravené projekty pro Stovku a Chánov.