V Mostě bude ve středu 28. září demonstrace proti islamizaci. Přijet mají i vůdčí osobnost německého vlasteneckého hnutí Pegida Tatjana Festerlingová (na snímku) a kontroverzní kapela Ortel. Magistrát eviduje akci jako ohlášenou. Policie bude v pohotovosti.

Tatjana Festerlingová.Demonstraci uspořádají na 1. náměstí Blok proti islamizaci (BPI) a strana Úsvit. Shromáždění začne ve 14 hodin a má trvat hodinu a půl. „Očekáváme účast stovek lidí," řekla Mosteckému deníku Iva Procházková, místopředsedkyně BPI. Ve stejný den, kdy je státní svátek, budou podobné demonstrace i v Praze, Ostravě a Plzni.

Jde o hlasy voličů

Pořadatelé si podle Procházkové vybrali Most ze dvou důvodů. V Ústí nad Labem a Teplicích už demonstrace byly a nyní je na řadě Most. A v něm má regionální kancelář poslanec Úsvitu David Kádner, kandidát na hejtmana. Demonstrace bude vrcholem koaliční volební kampaně. Krajské volby začnou týden poté.

Podle Procházkové je hlavním cílem upozornit mosteckou veřejnost a politiky, že islamizace souvisí s ilegální imigrací a je pro Českou republiku vážným nebezpečím. Opoziční aktivisté prosazují v ČR zavření mešit, deportace muslimů bez českého občanství a hlídání českých muslimů.

„O akci na náměstí víme. Připravujeme bezpečnostní opatření k zajištění klidu a pořádku," řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Podle Procházkové, která potvrdila účast zástupců Pegidy a Ortelu, pořadatelé chystají klidné shromáždění. Magistrátu ho ohlásili již v srpnu. Náměstí je pro mítink rezervované od 9 do 18 hodin.

Protiislamistické hnutí Pegida, které má stoupence v řadě evropských zemí, je aktivní hlavně v saských Drážďanech. Tam přilákalo do ulic i 20 tisíc lidí. Loni v říjnu jeden demonstrant nesl šibenici se jmény kancléřky Angely Merkelové a vicekancléře Sigmara Gabriela. Němečtí politici tento způsob protestu odsoudili a státní zastupitelství prověřovalo, zda šlo o trestný čin. Festerlingová vyzývala, aby se Sasko kvůli vládní azylové politice odtrhlo od Německa.

Most má výhrady

Mostecký magistrát obdržel v srpnu oznámení o konání shromáždění s názvem Hrozba islamizace ČR, které na 28. září na 1. náměstí do Mostu svolává seskupení DOMOV s BLOKEM PROTI ISLAMIZACI z Jihlavy.

„O účasti německého hnutí Pegida, ani o vystoupení kapely Ortel, nemá město žádné informace, respektive o nich víme teprve nyní z médií," reagoval dnes primátor Mostu Jan Paparega.

„Přestože bylo učiněno zadost zákonné povinnosti ohlášení shromáždění, musím konstatovat, že vedení města má výhrady k případnému vystoupení kapely Ortel a politického hnutí Pegida v Mostě a to především v souvislosti s akcemi, kterých se tyto subjekty v minulosti zúčastnily," dodal primátor.

Most, kde je vysoká nezaměstnanost a řada sociálně vyloučených lokalit s romským obyvatelstvem, se nepotýká s problémy, na které aktivisté upozorňují. Na Mostecku není žádné detenční zařízení pro cizince. Početná muslimská komunita žije v sousedních Teplicích.

Počet zadržených nelegálních migrantů na severu Čech klesl - více ZDE.