Most bude v příštím roce hospodařit kvůli novým investicím s více než stomilionovým schodkem. Do nových staveb a zařízení dá více než 300 milionů korun a pokryje je z úspor a dotací. Rozpočet na rok 2019 schválilo většinou hlasů městské zastupitelstvo. Plán hospodaření podpořila s připomínkami část opozice.

„Jsem velmi rád, že na pracovním jednání o návrhu rozpočtu jsme po dlouhé době byli všichni za jednotlivé zastupitelské kluby. V tom vidím velký posun v komunikaci oproti minulým letům,“ sdělil náměstek primátora pro rozvoj, ekonomiku, majetek a městské služby Marek Hrvol z menšinového vládnoucího hnutí ProMost, které bez koaliční dohody podporují KSČM a ODS.

K největším naplánovaným stavebním investicím patří rekonstrukce mostu u nemocnice odhadovaná na více než 60 milionů korun. Mezi akce za desítky milionů, které chce město zahájit či dokončit s pomocí dotací, politici zařadili vybudování nových výukových prostor v areálu 7. ZŠ, výměnu mostu přes řeku Bílinu a železnici v Rudolicích a rekonstrukci ledové plochy zimního stadionu.

V balíčku schválených akcí jsou také úprava trojúhelníkové křižovatky ulic Lipová - Topolová - Zdeňka Štěpánka mezi Kahanem, kde by měl vzniknout kruhový objezd za skoro 11 milionů korun. V rekreačním areálu Matylda se počítá s vybudování dalšího zázemí pro zaměstnance a veřejnost a v ulicích Pod Širokým vrchem a Tvrzova s vybudováním chodníků a proměnou dopravy. Bezpečněji má být i na dalších přechodech pro chodce, které se osvětlí. Finanční injekci přes 20 milionů korun do vylepšení inženýrských sítí pocítí městská průmyslová zóna u Havraně. Menší sumy v řádech milionů a statisíců korun se týkají desítek různých záměrů, k nimž náleží třeba výměna oken a obvodového pláště v Domově pro seniory v ulici Wolkerova a zvýšení počtu parkovacích míst v ulici F. L. Čelákovského. Zastupitelstvo zároveň v rozpočtu vyhradilo rezervu 20 milionů korun pro případ, že na jiné akce v zásobníku projektů dostane dotace od EU či od státu.

Most by podle Hany Aulické Jírovcové (KSČM) mohl získat peníze ze státního programu Výstavba. „Dotace by umožnila odkupy bytů pro potřeby našich obyvatel,“ uvedla poslankyně a zastupitelka. Výkupy, na které prosadila ODS pět milionů korun, chce město získat část bytů v lokalitách, kde se často spekuluje s nájmy a migrací problémových rodin z jiných měst. Pro posílení městského bytového fondu, který by byl pod kontrolou, je i opoziční koalice Piráti a Zelení pro Most. „Této problematice by město mělo věnovat větší pozornost,“ řekl zastupitel Jan Hrubeš (Zelení). Koalice neúspěšně navrhovala přidat na výkupy dalších 5 milionů korun tím, že by se ubralo z 15 milionů určených na vybudování nových obecních bytů v Chanově, kde chce město zbourat zdevastovaný blok 3. O bytech v kontejnerech a dalších alternativách na romském sídlišti budou zastupitelé ještě jednat a do diskuze by měli zapojit i místní obyvatele.

Běžné výdaje na svůj provoz si Most naplánoval opatrně, aby bez problémů zajistil všechny veřejné služby, například chod škol, domovů pro seniory, svoz odpadu či údržbu svých budov a ulic. V roce 2019 radnice očekává, že na to z různých daní a poplatků získá přes 1,2 miliardy korun, ale z toho téměř 90 milionů ušetří. Pro rozpočet hlasovalo 29 zastupitelů, proti bylo 6, zdrželo se 7.