Od jeskyně je výhled na dvě jezera (Matylda a Most), na Souš s židovským hřbitovem, na autodrom a na panorama Krušných hor se zámkem Jezeří, národní kulturní památkou. Jeskyně byla dříve obtížně přístupná a znečištěná, ale město sanovalo vstup a prostor na strmém svahu s odborníky zkultivovalo. Příjemný dojem kazí jen odpadky, hlavně plechovky a pet lahve, odhazované na zem některými návštěvníky.

Jeskyně je uměle vylámanou štolou ve znělcovém masivu. Má délku zhruba 15 metrů, výšku dva metry a šířku tři metry. Po vstupu je vhodné použít baterku, protože v zadní části leží větve, o které lze zakopnout.

Kdo, kdy a proč jeskyni udělal, není známo. Mohlo to být během druhé světové války, kdy byla na Hněvíně základna nacistů, kteří střežili vzdušný prostor nad chemičkou u Litvínova vyrábějící benzin pro wehrmacht. Existují poválečné svědecké výpovědi, podle kterých byly v jeskyni nalezeny kolejničky, pásová německá motorka a kabely.

Zmizelou kapli sv. Jana Nepomuckého v Patokryjích nahradila zídka na půdorysu nosné zdi a kříž.
Působivou lesní kapli na Mostecku nikdo nedokázal dokončit. Další je už ruinou

Podle jedné z legend byla jeskyně hrobem alchymisty Edwarda Kelleyho, který byl na hradě Hněvín vězněn za vlády Rudolfa II. v 16. století. Vstupu do bizarní hrobky měl bránit balvan s vytesanou Davidovou hvězdou. Nic takového ale návštěvník na místě nenajde.

Kdo vyhledá jeskyni a zajištěnou stezku mezi 9. a 18. hodinou, může také navštívit hrad, který je v tuto dobu otevřen celý týden. V provozu jsou kiosek s občerstvením, věž s rozhlednou a toalety. Kdysi vyhlášená restaurace je nyní zavřená kvůli rekonstrukci a má se společně s ubytováním zpřístupnit na jaře 2024.