Modernější budovy, upravenější veřejná prostranství i kvalitnější služby. Město Most hodlá v příštím roce investovat přes tři sta milionů korun do různých rekonstrukcí a do lepšího servisu pro lidi. Vyplývá to ze zveřejněného návrhu městského rozpočtu, o kterém by mělo zastupitelstvo hlasovat v prosinci. Hotový je i střednědobý výhled hospodaření Mostu na léta 2022 až 2024.

K největším plánovaným akcím patří rekonstrukce kulturního domu Repre. V rozpočtu na příští rok radní na první etapu vyčlenili 50 milionů korun. „Řešíme zdroj financování,“ sdělil náměstek primátora Marek Hrvol. Město chce získat evropskou dotaci a výsledek se dozví v prvním pololetí.

Pro Repre také připraví záložní plán, kdyby dotace nevyšla. Střednědobý výhled rozpočtu totiž počítá s tím, že v roce 2022 by město do kulturního domu investovalo půl miliardy a v dalším roce čtvrt miliardy korun. Nákladný záměr počítá s využitím městských úspor, ale zastupitelstvo by mělo posoudit i úvěr ve výši 400 milionů korun.

Hodně peněz si vyžádá zvelebování dalších základních škol, kde se město opírá především o dotace. Dvě už má schválené a na další čeká. Jedná se o projekty za téměř 72 milionů korun, které půjdou hlavně na zateplení 3. ZŠ a zřízení odborných učeben na 14. ZŠ.

Změny v Mostě by měli pocítit i řidiči, cyklisté a chodci. V rozpočtu je 24 milionů na stavební úpravy ulice SNP pod nemocnicí. V lokalitě mají vzniknout okružní křižovatka, koridor pro jízdní kola, nové přechody pro chodce a parkovací místa. Podobná suma směřuje do zahájení rekonstrukce parku Střed, kterou finančně podpoří Nadace Proměny. Nová podoba pětihektarového parku vzešla z architektonické soutěže a připomínek obyvatel. Teď se chystá projektová dokumentace zahrnující například kavárnu, pódium, multifunkční hřiště, vodní prvek a domek správce. Práce mají trvat až do roku 2022 a odhadují se na 60 milionů.

Atraktivnější má být i park Šibeník, kde město hodlá u 3D bludiště a rozhledny vybudovat za sedm milionů korun objekt občerstvení s posezením a toaletami. Dvakrát tolik se má investovat do vylepšení zázemí jezer Most a Matylda, kde radnice podpoří například instalaci veřejného osvětlení. Jeho výstavba je v plánu také v areálu hřbitova pod Resslem. „Jedná se o osvětlení komunikace uprostřed hřbitova a nejstarší části hřbitova, kde je největší pohyb lidí a nejvíce vzrostlých stromů,“ uvádí se v návrhu rozpočtu. Areál je po tmě kvůli nefunkčním kabelům starých lamp. Částečné osvětlení má zajistit třicítka stožárů za několik milionů korun.

Návrh rozpočtu na rok 2021 obsahuje desítky dalších investičních akcí, z těch větších třeba modernizaci autobusové zastávky u Prioru, rozšíření parkovacích míst v ulicích Obránců míru a Mladé Gardy a dopravní úpravy ulice Velebudická. Za Mostem, v městské průmyslové zóně Joseph, chtějí radní nechat vybudovat u točny autobusu nový záliv a zastávku. U vjezdu do zóny se má vytvořit parkovací pruh pro kamiony, protože v blízkosti není žádné odstavné parkoviště, což snižuje bezpečnost dopravy.

Z letoška na příští rok se přesunula investice do nových nádob na tříděný odpad v ulicích J. Ševčíka, K. J. Erbena, Bohuslava Martinů, Slatinická, Sportovní a Česká a výstavba kontejnerových bytů na sídlišti Chanov.

Město Most kvůli koronakrizi očekává propad příjmů ve výši zhruba 100 milionů korun, a proto bude v příštím roce hospodařit se schodkem 198 milionů korun, který uhradí z úspor.

Litvínov návrh rozpočtu na rok 2021 ještě nezveřejnil, ale už avizoval, že navzdory koronakrizi dodržuje letošní rozpočtová pravidla. „Vedoucí odborů a organizací zřízených městem nakládali s finančními prostředky hospodárně,“ okomentovala stav ke 3. čtvrtletí vedoucí radničního finančního odboru Jana Lanková. Vývoj daní podle ní ovlivní i další hospodaření města.