Na všechny vytypované cesty ale nebudou peníze. Chátrání je příliš rozsáhlé. Zastupitelé loni v prosinci schválili alespoň částečnou pomoc. Ta se má letos utratit postupně.

„V rozpočtu máme na větší opravy komunikací devatenáct milionů korun. Nejsou to investice a nejsou v tom drobné opravy, například záplatování děr, které zajišťují technické služby,“ řekl Deníku Luboš Pitín, náměstek primátora pro ekonomiku, investice a informatiku.

Radnice zatím uvolňuje na větší opravy první částku – necelých sedm milion korun. „Prioritně se to týká chodníků,“ sdělil Pitín.

Radní schválili priority minulý týden. Z rozsáhlého seznamu komunikací, navržených na opravu magistrátním odborem investic a údržby, vybrali radní kromě chodníků také dvě schodiště a jedno parkoviště. „Budou se opravovat v letošním roce,“ uvedla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Radní rozhodli, že stavbaři vylepší chodník v ulici Lipová před blokem 526, chodník na obou stranách ulice K. J. Erbena, chodníky v ulicích U Parku a Růžová u speciální školy, chodníky mezi bloky 200, 201 a 202 a chodníky u bloků 315, 324 a 325 mezi ulicemi Z. Fibicha a J. Vrchlického. Město nechá opravit také rozpadlé schodiště k parku Hrabák, kde se mají stavět rodinné domy, a schodiště z ulice Česká do ulice Albrechtická. Ve schváleném balíčku je i rozšíření parkovacích ploch v ulici V. Klicpery, ale bez opravy komunikace.

Radnice již zveřejnila veřejnou zakázku malého rozsahu na opravy chodníky v ulicích U Parku a Růžová u speciální školy, kde jsou staré cesty v dezolátní stavu. V lokalitě stojí i domy s pečovatelskou službou, v nichž žije řada handicapovaných seniorů. Rozsáhlá celoplošná oprava zahrnuje chodníky u bloků 522, 523, 566, 524 a u speciální školy a téměř 800 metrů obrubníků. Betonovou dlažbu nahradí zámková s přírodní barvou. Přechody budou bezbariérové včetně červené dlažby pro nevidomé. Část dlážděných ploch nechá město odstranit a zatravní je. Práce začnou zřejmě v červnu a skončí v půlce září.

Do konce dubna se mohou firmy ucházet o zakázku na první část zahajovací etapy rekonstrukce chodníku a stavby 44 šikmých parkovacích míst před blokem 382 naproti Centralu. Tuto náročnější akci město zařadilo mezi stavební investice. Chce tam upravit zeleň, mobiliář a veřejné osvětlení.

V rozpočtu na letošní rok je seznam více než padesáti místních komunikací, chodníků, vozovek, schodišť a zálivů MHD v různém stavu poškození, které chce město postupně opravit. Letos to nezvládne. Potřebovalo by na to přes 170 milionů korun a navíc nemá hotové všechny studie. Opravy se musejí vejít zatím do 19 milionů. Podle Hany Jeníčková, náměstkyně primátora pro rozvoj, majetek a městské služby, se jedná o orientační seznam. „Komunikace se budou opravovat podle potřeb,“ sdělila.