Autodrom zahájí v neděli 24. března letošní sezonu tradičními volnými jízdami pro veřejnost. Lidé se mohou svézt po velkém závodním okruhu vlastními vozy jako hrdinové televizního seriálu Most!. Za vstup a parkování v areálu se neplatí. Při autoshow odstartuje i další ročník soutěže amatérských jezdců The Most Challenge.

Autodrom využil zimní přestávky k výměně další části asfaltového povrchu na dráze dlouhé přes čtyři kilometry. „Nový povrch svádí k rychlejší jízdě. Letos určitě budou padat traťové rekordy,“ sdělil manažer Jakub Krafek. Výměna asfaltu je součástí plánované modernizace areálu, která začala před čtyřmi lety a celkem si vyžádá 100 až 150 milionů korun.

Autodrom Most plánuje velké novinky
Na autodromu v Mostě má vzniknout nový hotel, který sníží hluk z aut

Autodrom letos opět nabídne řadu akcí, těmi hlavními budou evropský šampionát okruhových tahačů Czech Truck Prix, evropská série závodů sedanů NASCAR a šampionát supersportovních vozů ADAC GT Masters.

Spor stále trvá

Úřady přitom stále řeší naměřené překračování limitů pro hluk, které autodrom rozporuje stejně jako regulační městskou vyhlášku. Dlouhodobý spor pokračuje, což vyplynulo i z pondělní schůzky zástupců autodromu, městského zastupitelstva a spolku Zdraví pro Most, který hájí místní obyvatele a argumentuje nárůstem počtu hlučných akcí oproti minulosti. „Z jednání pro nás vyplynulo, že motosport v tomto rozsahu není v dané lokalitě možný,“ sdělil člen spolku Martin Martinovský.

Občanská iniciativa tolerující pouze tradiční závody požaduje dodržování zákonných hygienických limitů hluku a vyhlášky.

Mostecký soud řeší od loňska žalobu na hluk z autodromu, kterou podala jedna z rodin ze Souše. Čeká se i na výsledek studie Zdravotního ústavu, který nedávno odebral desítkám obyvatel vzorky slin kvůli analýze stresového hormonu, aby je porovnal s dalším měřením během motoristické sezony.

V Docela velkém divadle v Litvínov uvede Divadlo Járy Cimrmana hru Švetska.
Tip na víkend: Sklerotikon Švestka v Docela velkém divadle v Litvínově

Autodrom už dříve po stížnostech zkrátil konec provozní doby z 20 na 18 hodin a oznámil, že usiluje o dohodu, aby měl čas na další protihluková opatření. „Investice plánujeme s ohledem na dobré sousedské vztahy a ve snaze eliminovat hlukovou zátěž. Nezanedbatelnou část financí pohltí právě protihluková opatření,“ uvedl nedávno mluvčí autodromu Jan Foukal. Protihlukovou stěnou má být chystaný hotel, který by snížil hluk až o pět decibelů.

Hlukem z autodromu se koncem února zabýval v Mostě parlamentní výbor pro zdravotnictví. Podle mostecké poslankyně a zastupitelky Hany Aulické Jírovcové (KSČM) je třeba najít kompromisní řešení přijatelné pro obě strany. „Já si nedovedu představit, že by se provoz autodromu musel po 40 letech činnosti ukončit,“ sdělila členka výboru.

U Krajského soudu v Ústí nad Labem stanul Jaroslav Š. pro těžké ublížení na zdraví s následkem smrti a pobodání člověka.
Za usmrcení člověka inkasoval násilník osm let vězení. Na místě se odvolal

Radní Vlastimil Vozka (ProMost) poznamenal, že problémem není jen hluk z autodromu. „Tíží nás i silniční a železniční doprava,“ řekl. Podle hlukové mapy Mostu z roku 2017 hlukem z aut a vlaků trpí hlavně obyvatelé Rudolic a sídlišť u nádraží a silnice I/13. Ministerstvo zdravotnictví zahájilo další celoplošné hlukové mapování, které chce zveřejnit do roku 2023.

Mostecké zastupitelstvo schválilo v roce 2017 protihlukovou vyhlášku, která má chránit obyvatele městské části Souš, kde jsou autodrom a rekreační areál Matylda. Zákaz jakýchkoliv hlučných činností platí o státních svátcích po celý den, o nedělích po 12. hodině a v ostatních dnech po 18. hodině. Za porušení hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Regulace se netýká silniční dopravy a úpravy zeleně.