Není náhodou, že se velké finále soutěže Česko se hýbe ve školách plných zdraví koná právě v Mostě. Ti nejlepší z celkem deseti postupových kol pořádaných po celé České republice se utkají v Evropském městě sportu roku 2015. „Do republikového finále kvalifikovalo celkem sto padesát čtyři skladeb a devatenáct set závodníků ve všech věkových kategoriích včetně handicapovaných," říká Jitka Literová, vedoucí projektu Česko se hýbe ve školách plných zdraví.

Touto a dalšími osvětovými a přitom zábavnými aktivitami chtějí pořadatelé motivovat českou populaci k pravidelnému pohybu a zdravějším stravovacím návykům. „Jedno bez druhého nemůže fungovat. Je to předpoklad zdraví a zejména preventivního boje s obezitou, který je více než aktuální. Česká republika se podle nedávného celosvětového průzkumu obezity umístila na alarmujícím devátém místě," varuje Jitka Literová.

Odborníci proto začali u těch nejmenších, které chtějí vést k pohybu zábavnou formou. Celorepubliková soutěž týmových skladeb Česko se hýbe ve školách plných zdraví je určena pro mateřské, základní a střední školy, školní kluby a školní volnočasové aktivity. Jejím cílem je formou pohybu a tance motivovat děti a mládež od 5 do 18 let k fyzické aktivitě a ukázat jim, že aktivní trávení volného času je zábava. „Soutěž si po třech letech své existence získala velkou podporu z řad učitelů, kteří s dětmi nacvičují po celý rok pohybové skladby různých žánrů. Děti se baví, hýbou, a to je naším cílem," uzavírá Jitka Literová.

A jak se Česko hýbe? Od ledna mohli diváci během 10 postupových kol soutěže Česko se hýbe ve školách plných zdraví shlédnout 234 skladeb, ve kterých své dovednosti předvedlo 2 888 účastníků. Na ty nejlepší čeká celorepublikové finále, které se uskuteční v pátek 5. června ve sportovní hale v Mostě.

Soutěž Česko se hýbe ve školách plných zdraví je jedním ze stěžejních projektů iniciativy Česko se hýbe, která chce Čechům pomoct začlenit zdravý životní styl a hlavně pohyb do každodenního života. Do projektu se zapojilo více než 500 měst, obcí, škol, odborných lékařských společností, sportovních klubů, svazů a asociací, ale především desetitisíce aktivních účastníků každého věku, od malých dětí až po seniory.