Projektová dokumentace na výstavbu prvního kontejnerového bytového domu v Chanově je hotová. Radnice hodlá modulový objekt postavit v příštím roce. V návrhu městského rozpočtu je na to 25 milionů korun. Deníku to v pondělí 9. listopadu řekl náměstek primátora Marek Hrvol (ProMost).

Radnice chce obyvatelům sociálně vyloučeného sídliště představit vizualizaci nového typu bydlení. Termín prezentace ještě není znám. Podle náměstka uspořádání veřejného jednání komplikuje nepříznivá epidemiologická situace. „Prezentaci v Chanově řešíme s ohledem na dění kolem koronaviru. Myslím si, že veřejné projednání bude možné spíše na přelomu roku. Každopádně ho před realizací či vyhlášením veřejné zakázky dělat budeme,“ sdělil Hrvol. Modulové bydlení má být udržitelnější alternativou původních městských paneláků v Chanově, kde radnice část svého bytového fondu zbourala kvůli devastaci.

Plánovanou novostavbu odmítá už druhá petice. Podle romského aktivisty a zástupce petentů Jána Chromého z Chanova ji zatím podepsalo přes 400 lidí. „Kvůli koronaviru jsme šíření petice utlumili. Podpisy budeme sbírat až do konce roku a pak petici předáme radnici,“ přiblížil. Dodal, že protest podpořili i lidé z jiných lokalit ČR.

Podle Chromého panuje v Chanově většinový nesouhlas s kontejnerovým bydlením, které místní považují za nedůstojné. Podle nich by město mělo investici přehodnotit a upřednostnit opravu panelákových bytů v blocích 6 a 10 a v části bloku 5, kde by s obnovou pomáhali mladí obyvatelé sídliště. Chanovští argumentují tím, že paneláky opravené v minulých letech se daří udržet.

Sídliště Chanov vzniklo na okraji Mostu v letech 1978 a 1979. Mělo kino, kulturní středisko, samoobsluhu a další služby. Postupně na sídlišti převážili Romové a situace se začala výrazně zhoršovat mezi lety 1985 až 1988 po příchodu dalších rodin ze Slovenska či venkova. Kromě toho město tehdy tiše podporovalo výměny bytů romských rodin z města s neromskými z Chanova. Počet současných obyvatel se odhaduje na necelou tisícovku, z toho třetinu tvoří děti.

V petici se uvádí, že jejím cílem je zastavit výstavbu plechových „čunkodomků“ a zabránit vytváření kontejnerových osad na okrajích měst po celé ČR. „Hlavním důvodem je obava z rozšíření ghetta na sídlišti Chanov, jehož obyvatelé již několik let pracují na celkovém zlepšení podmínek na sídlišti a na odstranění nálepky ghetto,“ stojí v petici. Petenti se obávají, že radnice na sídliště sestěhuje problémové obyvatele z jiných částí Mostu a že okolní města budou po vzoru Mostu zakládat na svých periferiích stejné osady. „Problém ve vyloučených lokalitách se tím nevyřeší, jen se přesune tam, kde na něj nebude vidět,“ píše se v petici. Petenti také nechtějí, aby v kontejnerových bytech skončili mladí lidé z Chanova, kteří se na devastaci sídliště nepodíleli a nezaslouží si nést břemeno kolektivní viny.

Opoziční zastupitel Adam Komenda (Piráti a Zelení pro Most), který chanovský protest podporuje, zveřejnil na internetu projektovou dokumentaci na modulový objekt a požádal odborníky i laiky o zhodnocení a připomínky. Z dokumentace vyplývá, že se jedná o třípodlažní bytový dům ve tvaru kvádru, s plochou střechou a bočními vstupy se schodišti. Objekt tvoří modulové buňky (tzv. kontejnery) s celkem 18 byty: 9 bytů 2+kk o ploše 44 metrů čtverečních a 9 bytů 3+kk o ploše 58 metrů čtverečních. Součástí domu je technická místnost, kočárkárna a kolárna. Fasáda je z plechu, okna a dveře z plastů. Dům bude v odstínech zelené a žluté jako sousední panelák.

„Stavba je navržena tak, aby splňovala požadavky dané vyhláškami o užívání staveb z hlediska hygienických požadavků, ochrany zdraví a životního prostředí,“ uvádí se v projektové dokumentaci. V objektu budou vodovod i elektřina. Projekt také garantuje zajištění tepla podle norem a teplé vody pomocí bojlerů. Novostavba bude stát na okraji Chanova, u otočky mezi paneláky 8 a 10. Předpokládaná doba výstavby je půl roku.

Na podzim město nechalo v Chanově zbourat zdevastovaný osmipatrový blok 3. V paneláku bylo 48 bytů, které nájemníci postupně opustili. Demolice stála přes dva miliony korun. Od roku 2013 město zbouralo v Chanově čtyři poškozené paneláky. Na sídlišti jich zbývá osm. Bloky 2, 8, 11 a 13 jsou od roku 2012 opravené za 43 milionů korun, z toho většinu nákladů pokryla dotace od EU.

Projekt na výstavbu prvních kontejnerových bytů v provedení antivandal začalo město chystat v roce 2019. Odborník na integraci Romů Miroslav Brož nedávno přirovnával kontejnery ke ghettu v ghettu. Za chybu označil fakt, že veřejné instituce s nájemníky o budoucnosti sídliště nediskutují. „V Čechách se to dělá vždycky o Romech bez Romů. Když se pro ně vymyslí nějaký plán, tak se jich nikdo nezeptá, co si o tom myslí a postaví je před hotovou věc,“ sdělil Brož.

Veřejné instituce navíc nemají na budoucnost Chanova jednotný názor. Zatímco Agentura pro sociální začleňování kontejnery odmítla a doporučila postupný útlum sídliště bez nových bytů, město na zachování Chanova trvá, aby sloužilo jako středisko pro jednu část sociálního bydlení.

Město v letošním rozpočtu vyčlenilo 20 milionů na kontejnery v Chanově, ale výstavbu odložilo na příští rok, protože po aktualizaci záměru muselo s energetiky dořešit inženýrské sítě.

Plánovanou výstavbu letos v únoru kritizovala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ve své zprávě, kde komentovala vlastní šetření v Mostě, uvedla, že "realizací modulové výstavby v segregované lokalitě Chanov se statutární město Most dopustí diskriminace v oblasti bydlení z důvodu etnického původu". Vedení města s tím nesouhlasilo.