Kriminalita od ledna výrazně vzrostla, hlavně počet krádeží a vloupání do bytů a obchodů. Čím více strážníků, tím více hlídek v ulicích, kde městská policie chytá i násilníky a celostátně hledané. Ředitel městské policie Bronislav Schwarz podporu vítá i jako občan, ale zároveň upozorňuje: „Město by nemělo donekonečna sanovat povinnost státu." Schwarz je příznivcem myšlenky založení Metropolitní policie, o které se v ČR zatím jen diskutuje. Podle jejích zastánců by měli uniformovaní policisté a strážníci sloužit společně pod městem, stát by měl jen specializované útvary, vyšetřování a kriminálku.

Obě policie již spolupracují. Existují koordinační dohody.

Pomáhá i Bečovu, jediné vesnici na Mostecku s vlastní obecní policií. Počet svých strážníků v roce 2014 nenavýší.

Na vsi tak zůstane i v příštím roce šest členů obecní policie. Ta vznikla v Bečově už před 21 lety. „Jsme s ní velice spokojeni. Nedovedu si to u nás bez strážníků vůbec představit," říká starostka Jitka Sadovská.

Obecní strážníci zajišťují veřejný pořádek, hlídají noční klid, odhalují drobné krádeže i celostátně hledané osoby. Na starosti mají i sousední Volevčice.

Nabírat posily nebude ani litvínovská městská policie. „Stav je zatím optimální," tvrdí velitel strážníků Zdeněk Urban. Město si vystačí se čtyřmi desítkami strážníků rozdělených do směn. Žádné velké investice se na rok 2014 neplánují. Nákup nového auta a další kamery z daru se zvládl letos. Kamera se umístí do konce tohoto roku.

Zatímco strážníků v Litvínově v posledních letech z úsporných důvodů ubylo, v Mostě se jejich počet pomalu blíží ke stovce. V roce 2006 jich bylo 73. Rostly i výdaje. Městská policie v Mostě stála loni radnici přes 50 milionů korun.