„Chybí nám osm lidí,“ řekl ředitel Městské policie v Mostě Jaroslav Hrvol s tím, že od ledna 2020 jsou strážníci zařazeni do 8. platové třídy a nově příchozím může městská policie nabídnout náborový příspěvek 20 tisíc korun. A nejen to.

Připraveno je i široké portfolio zaměstnaneckých výhod jako například 5 týdnů dovolené, tři dny zdravotního volna, tzv. sick days, stravenky v hodnotě 90 korun, zaměstnanecký tarif na mobilní telefony pro pět čísel, možnost využití posilovny nebo pravidelný trénink sebeobrany. „Prvních deset tisíc z náborového příspěvku uchazeči obdrží po složení zkoušky odborné způsobilosti. Druhou polovinu vyplatíme po ročním trvání pracovního poměru. Zajímavý je také zaměstnanecký tarif na mobilní telefony pro pět telefonních čísel, který může rodině strážníka ušetřit několik tisíc korun měsíčně,“ konkretizoval některé ze zaměstnaneckých výhod ředitel Hrvol.

Po složení zkoušek a získání zbrojního průkazu dostane strážník smlouvu na dobu neurčitou a po roce pak mohou zaměstnanci požádat navíc o příspěvek na penzijní připojištění ve výši 600 korun měsíčně.

Náplň práce je různý

Pracovní pozice u městské policie jsou různorodé. Základní a nejpočetnější složkou jsou strážníci – pochůzkáři a členové motohlídek. Zpočátku strážníci vykonávají hlavně pochůzkovou činnost a postupně se seznamují s dalšími pozicemi.

Operační pracovníci sledují město prostřednictvím kamer, přijímají hlášení od občanů a koordinují práci hlídek v terénu. V Mostě funguje také pořádková jednotka a lezecká skupina, jejíž členové se pravidelně připravují na speciální zásahy. Další skupina, kterou jsou preventisté, se zaměřuje na prevenci kriminality a sociálně patologických jevů, přednášky ve školách nebo dohlíží na bezpečnost dětí na přechodech. V současné době strážníkům v Mostě vypomáhá 19 asistentů prevence kriminality a 12 členů školní dohledové služby, kteří pracují v terénu. „Sháníme i psovody,“ doplnil Hrvol.

Zájemci se podle mluvčí městské policie Veroniky Loucké mohou hlásit průběžně. „Kontakty a potřebné formuláře najdou na webových stránkách města v sekci Městská policie/Kariéra,“ řekla Loucká s tím, že uchazeči o práci strážníka se mohou také obrátit přímo na ředitele městské policie a zaslat životopis s žádostí o schůzku na jeho e-mail Jaroslav.Hrvol@mp-most.cz.

Mohou si vykoušet fyzičku nanečisto

„Na všechny zájemce si udělám čas, vše jim s kolegy vysvětlíme a ukážeme jim i naší práci. Nabízíme také fyzické prověrky nanečisto, kde si budou moci budoucí strážníci nebo strážnice ověřit svoji kondici,“ popisuje ředitel Jaroslav Hrvol.

Uchazeči o práci strážníka musí být starší 18 let. Musí mít minimálně středoškolské vzdělání zakončené maturitní zkouškou, podmínkou je bezúhonnost a spolehlivost.

V sousedním Litvínově městská policie problém s naplněním stavu nemá. „Chybí nám dva lidé,“ řekl Mosteckému deníku velitel Zdeněk Urban s tím, že uchazeči o volná místa už se přihlásili a zanedlouho se uvidí, jestli budou přijati a doplní stav.