Zatímco se tři nezletilé děti strachují o matku, která nepřišla domů, nezodpovědná žena se oddává pokušení z automatů. A město Most ji v závislosti nenápadně podporuje – nemá totiž žádnou vyhlášku, která by hraní na automatech omezovala.

Zoufalý 13letý chlapec, který byl doma sám ještě se sedmiletým a osmiletým sourozencem, prosil v půl desáté mostecké strážníky o pomoc při hledání své matky. Pomohla náhoda. Strážníci totiž každý den kontrolují totožnost hráčů ve vybraných hernách, zda nehrají i nezletilí. Shodou okolností ten den byla kontrolována i herna, kde se matka tří dětí nacházela.

Most proti vzrůstajícímu počtu automatům nedělá nic. Naopak Litvínov se snaží počet automatů omezit městskou vyhláškou, stop stavem terminálním automatům nebo Deklarací sdružení zábavného průmyslu.

Výherní automaty povolené městem Litvínov mohou být v provozu pouze do 22 hodin. Umístěny také musejí být sto metrů od školských zařízení.
V Mostě podobná vyhláška neexistuje. Herny gamblery lákají i pár metrů od škol. „Město využívá zcela jednoznačně zákonné ustanovení. Myslím si zatím, že podobná vyhláška jako v Litvínově není nutná,“ sdělil náměstek primátora Luboš Pitín.

Za automaty miliony

V Mostě je umístěno 350 výherních automatů. O videoterminálech, které v mnoha případech klasické automaty nahrazují, ale město přehled nemá. Za loňský rok město z klasických automatů utržilo přes devatenáct milionů korun. „Most o vyhlášce kdysi uvažoval, ale nakonec vedení usoudilo, že je to kvůli možnosti nahrazování terminály zbytečné,“ sdělila před časem mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Vedení Litvínova se ale s ministerstvem financí, které povoluje videoterminály dohodnout dokázalo.

Litvínov již před časem připravil seznam těch terminálů, kde dochází k negativním jevům, a ministerstvo pak zváží zrušení licencí. Město podalo tři návrhy na zrušení povolení pro výherní terminály.

„Na tři herny, které jsou umístěny v Janově, jsme podali návrh o zrušení proto, že na sebe nabalují negativní jevy, jako je zvýšená kriminalita, podávání alkoholu mladistvým, umožnění hry mladistvým, rušení nočního klidu a drogová scéna,“ řekl starosta Litvínova Daniel Volák.

Ministerstvo financí zatím vyhovělo a nařídilo ukončit provoz on-line automatů v janovské Casinu.

Z litvínovských ulic nyní mizí i poutače na hazard. Většina provozovatelů technických sázkových zařízení v hernách v Litvínově totiž plní deklaraci, na které se město dohodlo se zástupci sdružení zábavního průmyslu.

Z ulic Litvínova by měly podle této deklarace zmizet všechny vnější reklamy a jackpoty poutající pozornost na herny.

Z 43 adres herních míst v Litvínově byly vnější reklamy a poutače odstraněny v 31 případech. Osm provozovatelů odstranilo reklamu částečně
„Deklaraci naprosto ignorují pouze čtyři provozovatelé technických sázkových zařízení. V úzké součinnosti s městem a litvínovským finančním úřadem budeme dále usilovat, aby se k deklaraci připojili i oni,“ uvedl Jan Šnajdr, zástupce sdružení UNASO.