Na webu Mostu se objevilo animované video o dvou rodinách. Zatímco moderní Chytříkovi žijí šťastně, zaostalí Smolíkovi trpí. Příčina je v tom, že Chytříkům chodí do mobilů lokalizační zprávy od radnice, takže když se má čistit ulice před jejich domem, včas přeparkují. Ze zpráv se dozví i o večerní kulturní akci, na kterou si hned on-line rezervují vstupenky.

Z další zprávy zjistí, že kvůli sněhové kalamitě nepojede autobus, a tak vyrazí autem. Soused Smolík o ničem neví, proto před domem na ledu uklouzne, odtáhnou mu auto, vynadá dětem, že taky nic neví, a jde pro radu k místní drbně. Večer Smolíkovi mrznou na zastávce, ale hodní Chytříkovi je za zábavou svezou. A Smolíkovi se rozhodnou, že budou jako Chytříkovi.

Aplikace o dění ve městě

Video je součástí městské kampaně na chytrou aplikaci Mobilní rozhlas Most, kterou radnice spustila koncem srpna. V půlce září bezplatnou službu využívaly už dva tisíce lidí. Nová elektronická komunikace mezi obyvateli a samosprávou umožňuje oboustranný přenos informací. Mostečané mají přehled o dění v jejich okolí, dostávají zprávy o místních haváriích, odstávkách vody, omezeních v dopravě a jsou zváni na společenské akce. Mohou ale také psát dotazy vedení města a hlásit závady ve městě či nepořádek. „Jednou z výhod celé aplikace je možnost uspořádat anketu či provést dotazníkové šetření. Jednoduše a bez velké administrativy tak samospráva získá názory občanů a konečné výsledky z anket budeme moci správně aplikovat například při jednáních zastupitelstva či rady města,“ uvedl primátor Jan Paparega.

Tak vypadá park Střed v Mostě dnes. Zoufale čeká na rekonstrukci
Kritizovaný park Střed v Mostě si vezmou do parády architekti. Navrhnou oživení

Most si od nového systému slibuje rychlejší a efektivnější informování obyvatel a jejich větší zapojování do života ve městě. Každý si při registraci může vybrat typy informací, o které má zájem. Systém vyhodnocuje, ve kterých lokalitách se něco děje, a zprávy o tom posílá lidem, kterých se to týká. Zavedení systému stálo radnici necelých půl milionu korun. Očekává se, že z 65 tisíc obyvatel bude aplikaci využívat zhruba desetina.

Je to jeden z prvních kroků v budování tzv. Chytrého města (Smart City). Radnice toto směřování naznačila už v prosinci 2017 v souvislosti s chystanou rekonstrukcí kulturního domu Repre. „Celý objekt bude řešen jako ‚chytrá budova‘, aby jej bylo možné řídit jako celek s propojenými vazbami na připravovaný celoměstský projekt Smart City,“ informoval tehdy primátor. Nové elektronické systémy typu BMS by měly pomáhat s provozem dalších budov. Očekává se větší úspora energie i bezpečnost.

Chytrá lavička

Prvky Smart Cities chce zavádět také město Litvínov, které v létě zprovoznilo na náměstí první „chytrou“ lavičku s wifi a solárním dobíjením mobilů. Obě města už dříve zavedla s pomocí dopravního podniku a dotací elektronický informační systém na hlavních zastávkách MHD.

Technický pokrok, který by měl zlepšovat životní prostředí ve městech, podporují i školy a průmysl. Například Unipetrol, vlastník litvínovské chemičky, připravuje na čerpacích stanicích výstavbu vodíkových stanic a pomohl studentům litvínovského gymnázia, kteří letos uspěli v celostátních závodech dálkově řízených modelů aut s vodíkovým pohonem. „Vodíkové technologie v dopravě nejspíš zaznamenají masivní rozvoj v době, kdy dnešní středoškoláci dospějí do produktivního věku. Podporu těchto technologií, které zábavnou formou využívá dnešní mladá generace, můžeme vnímat také jako investici do budoucnosti,“ okomentoval nový trend Jiří Hájek z výzkumně vzdělávacího centra Unipetrolu.

Mostecká městská knihovna.
Stovky lidí nechtějí stěhování knihovny v Mostě. Po petici se má demonstrovat