Město vyhlásí veřejnou zakázku na rekonstrukci parku Střed u sportovní haly. Rozhodla o tom městská rada. Záměru předcházely čtyři roky příprav se zapojením veřejnosti. Cílem je během příštího roku revitalizovat celý pětihektarový areál. Obnova obsáhne bourací práce, výstavbu nových objektů, cest, vodních prvků, veřejného osvětlení a sadové a parkové úpravy. Nadace Proměny Karla Komárka, která s projektem pomáhá, poskytne městu 25 milionů korun. Konečné náklady v řádech desítek milionů vzejdou ze soutěže firem. Vzhledem k tomu, že zásadní budou terénní úpravy, se radnice neobává současného zdražování stavebních materiálů. „Nepředpokládáme dramatické navýšení ceny,“ sdělil primátor Jan Paparega. 

Jednou z novinek v parku bude venkovní multifunkční sportoviště u sportovní haly. Část hřiště se vyčlení na míčové hry, zbytek nabídne herní prvky pro posilování, trasy pro koloběžky, kolečkové brusle, skateboardy a pro lezení na napnutém laně mezi stromy. U sportoviště vznikne domek stálého správce parku s veřejnými toaletami, s půjčovnou sportovního náčiní a s krytým posezením s pítkem. Plocha hřiště o rozloze 700 metrů čtverečních zahrne i vzdělávací prvky jako prvohorní pexeso, zkamenělinového skákacího panáka či procházení historickými epochami. 

Prostor oživí kulturní program

Park mají oživit různé akce. I proto se v něm postaví kavárna a pódium pro pořádání koncertů, divadelních přehlídek nebo představení žáků základních uměleckých škol. Pódium otevřené do obou stran bude vybavené stahovacím promítacím plátnem, které zároveň poslouží jako opona pro hlediště s kapacitou až sto diváků. Další lidé budou moci sledovat dění na pódiu z protilehlé kavárny. 

II. náměstí v Mostě, tady mají být v roce 2022 sobotní pěstitelské trhy. V Radničním parku už nebudou.
Tady mají být v roce 2022 mostecké sobotní trhy. Letos skončí na 1. náměstí

Areál se neoplotí, ale celý bude pod nepřetržitým dohledem dvaceti kamer městské policie. Se správcem parku budou spolupracovat asistenti prevence kriminality a strážníci. Kamery se záznamem budou hlídat přístupové cesty i všechny objekty včetně uměleckých děl. 

Projekt klade zvláštní důraz na zeleň. Nadace spustila webové stránky, jejichž prostřednictvím může veřejnost finančně podpořit vysazení vybraného listnatého stromu a posílit tak svůj vztah k parku. „Stromy a zeleň hrají v prostředí měst důležitou roli, zvláště v době klimatických změn. Mostecké zelené centrum prochází zásadní obnovou. Vyroste tady 46 nových stromů různých druhů. Nejvíce lip, javorů a dubů, zastoupen bude také jilm, habr nebo bříza. Výši příspěvku jsme chytře odstupňovali podle toho, na jakou část stromů budou lidé chtít symbolicky přispět,“ přiblížila systém darování ředitelka nadace Petra Lepková Melingerová. 

Darování začíná na nejnižší úrovni u možnosti přispět na listy vybraných stromů. Příspěvek pokračuje na větve, kmeny či kořenové systémy. Nadace lidem za darování celého stromu přichystá sázení. Trvalý zápis pro dárce a dárkyně stromů do parku zajistí pamětní deska. Přispívání na zeleň, které zastřešuje slogan Zapište se do mých letokruhů a rozpumpujte zelené srdce Mostu, začalo 20. října na Den stromů. Více informací najdou zájemci na www.srdcemostu.cz

Ulice Československé lidové armády v Mostě.
Most chce měnit ulici ČSA od Luny až po muzeum. Má být důležitá jako Budovatelka

Architektonickou soutěž vyhrál loni návrh týmu architektů a krajinářů kolem Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana. Porota vybírala z pěti návrhů. „Vítězný koncept jsme ocenili za čisté krajinářské řešení, které oživuje původní srdce parku s fontánou a citlivě je doplňuje o nové prvky. Návrh zároveň nejlépe naplnil zadaná soutěžní kritéria,“ sdělil tehdy předseda poroty architekt Petr Lešek. 

Park vznikal v letech 1971-1972 pod názvem Sadové náměstí, obsahoval tisíce keřů a stromů, kaskádové okrasné bazény, sochy, veřejné osvětlení a zázemí pro odpočinek. Areál, kolem kterého bydlí zhruba 14 tisíc lidí, navrhli koncem 60. let architekt Václav Krejčí a krajinář Otakar Kuča. Park patřil k nejnavštěvovanějším místům ve městě, ale od 90. let po vypuštění vody z bazénků se stal terčem vandalů a přestal plnit svou původní funkci.